Pri pohľade do svetovej tlače sa ale zdá, akoby pred tohtoročným ročníkom priťahovali väčšiu pozornosť než samotné filmy všetky zmätky a turbulencie, ktoré festival aj samotný filmový svet sprevádzajú.
Zakázané bolo zhotovovanie autoportrétov – tzv. selfies. Netflix, ktorý stále hlasnejšie prehovára do filmovej a televíznej tvorby, bol z Cannes vykázaný. Obvinenia zo sexuálneho obťažovania, ktoré prerástli do celosvetového hnutia pod označením #MeToo (Ja tiež), skoncovali so slávou jedného z najuctievanejších princov Cannes, filmového producenta Harveyho Weinsteina. Jednou z ozvien Weinsteinovho škandálu je skutočnosť, že Cannes zriadilo horúcu telefónnu linku, kde je možné hlásiť sexuálne obťažovanie.
O Zlatú palmu budú tento rok súperiť tri režisérky a 18 režisérov; v histórii Cannes zatiaľ získala Zlatú palmu len jedna žena – Jane Campion v roku 1993 za svoj najúspešnejší film Piano.
Medzi tými, ktorí sa v boji o festivalovú cenu stretnú, je niekoľko veteránov filmového sveta vrátane francúzsko-švajčiarskeho režiséra Jeana-Luca Godarda či Američana Spikea Lee, ktorý oslavuje návrat do Cannes 27 rokov po tom, čo tam uviedol Horúčku džungle.
Do Cannes tento rok nedorazí príliš silný kontingent amerických hviezd – okrem filmu Black Klansman Spikea Lee je v súťaži len kriminálny thriller Under the Silver Lake (Pod Strieborným jazerom) Davida Roberta Mitchella, a tak súťažnej sekcii dominuje početná skupina filmov z Ázie a Blízkeho východu.
Slávny pár Javier Bardem a Penélope Cruz otvoria festival psychologickým thrillerom Todos lo Sabena (Všetci to vedia) – novým filmom iránskeho režiséra Asghara Farhadiho, ktorý sa nakrúcal v Španielsku. Tento iránsky režisér je držiteľom dvoch Oscarov za najlepší cudzojazyčný film. Do Cannes sa vracia pravidelne a v minulosti tam predstavil ako oscarového Klienta, či snímku Minulosť.
Medzi 21 súťažiacimi filmármi sa desať o Zlatú palmu uchádza prvýkrát. Sú medzi nimi aj dvaja režiséri, ktorí do Cannes nemohli prísť, pretože sú vo svojich krajinách pod dohľadom úradov, ktoré im nedovolili vycestovať – Iránec Džafar Panahí a Rus Kirill Serebrennikov.
Filmový festival v Cannes uvedie aj niekoľko filmov, na ktorých sa podieľali českí tvorcovia. Okrem digitálne zreštaurovaného filmu Jána Němca Démanty noci budú na filmovom trhu Marché du Film uvedené tri filmy s českou účasťou. Sú to animovaný Hurvínek a kúzelné múzeum, víťazná snímka tohtoročného Berlinale Nedotýkaj sa ma, natočená s českou koprodukčnou účasťou, a slovensko-český Tlmočník.