O Gilliamovom projekte sa tvrdí, že je prekliaty. Prvýkrát sa úvahy o ňom objavili ešte v roku 1989, reálne nakrúcanie sa začalo o jedenásť rokov neskôr. Mimoriadna nepriazeň počasia a zdravotné problémy jedného z protagonistov Jeana Rocheforta však nakrúcanie hneď aj prerušili. Až vlani Gilliam oznámil, že sa mu film podarilo dotočiť. Hlavné úlohy v snímke, v ktorej sa pôvodne mal objaviť aj Johnny Depp, stvárnili Michael Palin a Adam Driver.
Umelci potrebujú našu podporu
Teraz má film pred sebou poslednú prekážku a tou je spor Terryho Gilliama s producentom Paulom Brancom. Branco vraj Gilliama zavádzal, keď mu tvrdil, že na snímku má peniaze, a tak sa ich cesty rozišli. Teraz však Branco tvrdí, že disponuje právami na film a snímka sa tak na festivale nesmie premietať.
Verdikt vynesie súd, festival v Cannes sa však priklonil na Gilliamovu stranu. Tvrdí, že Branco je známy vyvolávaním sporov. "V čase, keď dvaja filmári z oficiálneho výberu pozvaní na festival sú vo svojich krajinách držaní ako v domácom väzení, v čase keď film Wanuri Kahiuovej Rafiki, ktorý je súčasťou oficiálneho výberu, bol práve v Keni, v krajine, kde vznikol, zasiahnutý cenzúrou, je dôležitejšie než kedykoľvek predtým pamätať na to, že umelci potrebujú, aby sme ich podporovali, nie aby sme na nich útočili. To bolo na festivale v Cannes vždy tradíciou a tak to aj zostane,“ píše sa vo vyhlásení vedenia festivalu.
Spomínaní dvaja umelci väznení vo svojich krajinách sú ruský režisér Kirill Serebrennikov a iránsky filmár Jafar Panahi. Kritik Kremľa Serebrennikov čelí hrozbe desiatich rokov za mrežami za údajnú spreneveru. Svoj súťažný film Leto o frontmanovi priekopníckej sovietskej skupiny Kino Viktorovi Cojovi a leningradskej undergroundovej scéne už Serebrennikov dokončoval v domácom väzení. V apríli súd rozhodoval o jeho ďalšom osude a obmedzenie slobody pohybu mu predĺžil do 19. júla.
Jafara Panahiho síce už z väzenia prepustili, ale stále mu hrozí šesť rokov za mrežami a má zákaz vycestovať z krajiny a dvadsať rokov nesmie nakrúcať filmy. Napriek tomu sa mu to darí. Jednu z jeho snímok prepašovali do zahraničia na usb ukrytom v koláči. O Zlatú palmu sa Panahi, ktorý má hlavné ceny z Berlína aj Benátok, uchádza prvýkrát. Jeho snímka Tri tváre je portrétom troch herečiek v troch rôznych štádiách kariéry.
Diskusiu stopla cenzúra
Film Rafiki režisérky Wanuri Kahiuovej je pre Keňu historicky prvou snímkou, ktorú festival v Cannes uvedie. V Keni však film diváci zrejme tak skoro neuvidia. Lesbický príbeh tam totiž zakázali.
"Keď medzi nimi rozkvitne láska, dve dievčatá budú prinútené vybrať si medzi šťastím a bezpečnosťou,“ píše sa v synopse filmu. "Bohužiaľ, náš film v Keni neprešiel cenzúrou, pretože sa zaoberá otázkami, ktoré sú pre Kenskú filmovú hodnotiacu radu nepríjemné. Ale naozaj verím, že dospelé kenské obecenstvo je dostatočne vyspelé a bystré na to, aby si film mohlo pozrieť,“ citoval vyhlásenie režisérky portál Variety.
Podľa Kahiuovej je film Rafiki reflexiou kenskej spoločnosti, ktorá sa o tom, čo sa v nej deje, potrebuje rozprávať, čo zákaz znemožňuje. Keňa patrí k mnohým africkým krajinám, v ktorých je homosexualita trestná.
Linka pre obete
V hlavnej súťaži festivalu v Cannes je 21 filmov, medzi nimi snímky režisérov ako Spike Lee, Matteo Garrone, Jean-Luc Godard, Pawel Pawlikowski či turecký filmár Nuri Bilge Ceylan. O Zlatú palmu sa uchádza aj otvárací film festivalu Všetci vedia. Iránsky režisér Asghar Farhadi doň obsadil španielskych hercov Penélope Cruzovú, Javiera Bardema a Argentínčana Ricarda Dariema. Cestu ženy, ktorá sa z Buenos Aires vracia s mužom a deťmi do svojho rodiska neďaleko Madridu, skomplikujú nečakané udalosti a tajomstvá.
Súťaž v Cannes sprevádzajú v posledných rokoch ponosy, že je v nej málo žien. Aj tento rok sa o cenu uchádzajú iba tri režisérky – Eva Hussonová, Nadine Labakiová a Alice Rohrwacherová. Vedenie festivalu iba krčí plecami, že filmy vyberá podľa kvality, a nie rodu ich tvorcov. Hlavnú porotu však povedie žena, austrálska herečka Cate Blanchettová.
Festival bude venovať pozornosť aj obetiam sexuálneho násilia, obťažovania a zneužívania. V reakcii na škandály okolo Harveyho Weinsteina, ktorý mal svoje obete zneužívať aj na prehliadke v Cannes, teraz festival zriadil špeciálnu telefonickú linku, kam sa obete podobného správania môžu ozvať.