Podpísaní upozorňujú nielen na všeobecne známy fakt, že ženy sú platené horšie ako muži. Ale tiež na fakt, že vo svete je 130 miliónov dievčat, ktorým sa nedostáva vzdelania. Upozorňujú aj na to, že vo svete je až miliarda žien, ktorá nemá prístup k bankovému účtu. A denne sa z takmer 40-tisíc dievčat stanú detské nevesty.
„Ženy nemajú nikde na zemi rovnaké príležitosti ako muži, ale rodová medzera je väčšia pri ženách, ktoré žijú v chudobe. Chudoba je sexistická. A my nebudeme stáť bokom, kým sú tie najchudobnejšie ženy prehliadané,“ píše sa v liste, ktorý podpísali aj Ryan Reynolds, Lena Dunhamová či Thandie Newtonová, ale tiež bývalá americká ministerka zahraničných vecí Madeleine Albrightová.
List zverejnila charitatívna organizácia ONE a okrem prvotných 140 signatárov ho včera podpísalo aj vyše 130-tisíc ďalších ľudí.
Signatári pripomínajú, že ich apel prichádza pred júnovým summitom G7, ktorý bude tento rok v Kanade, a ďalšími stretnutiami svetových lídrov. Vyzývajú ich, aby využili svoju moc a vplyv a zaslúžili sa o historickú zmenu. Oslovujú aj kanadského premiéra Justina Trudeaua. „Ženám a dievčatám v najchudobnejších krajinách sveta sa bráni v tom, aby naplno realizovali svoj potenciál, pretože chudoba je sexistická. Keby každá žena mohla odomknúť svoj vlastný potenciál pracovať, zarábať a investovať do budúcnosti, dosah by bol revolučný“.
V závere listu signatári napísali, že neprestanú, pokiaľ nebude spravodlivosť pre ženy a dievčatá všade a kým si všetci nebudeme rovní.
Nebude to také jednoduché. Minuloročná správa Svetového ekonomického fóra hovorí o tom, že zatiaľ čo v roku 2017 bola situácia taká, že na vyrovnanie rozdielu medzi mužmi a ženami by bolo treba 100 rokov, rok predtým bolo toto číslo zhodnocujúce situáciu v 106 krajinách sveta „iba“ 83 rokov. Znamená to, že napriek čoraz častejším apelom na túto tému sa rozdiely medzi pohlaviami ďalej prehlbujú.
Silný hlas za rodovú rovnosť zaznel aj na festivale v Cannes. Celkovo 82 žien rôznych profesií z filmového priemyslu, medzi nimi Cate Blanchettová, Kristen Stewartová, Salma Hayeková a mnoho ďalších tu podporilo iniciatívu 50/50 2020, ktorej cieľom je, aby do roku 2020 bol v Hollywoode vo filmovom priemysle vyrovnaný pomer žien a mužov. A prečo bolo v Cannes týchto žien práve 82? Pretože od vzniku festivalu v Cannes, ktorého 71. ročník sa skončil v sobotu, do hlavnej súťaže prehliadky vybrali 82 filmov, ktoré režírovali ženy. Teda v priemere iba o čosi viac, než jeden film ročne. Na porovnanie – za 71 rokov trvania prehliadky sa tu o Zlatú palmu uchádzalo až 1 645 filmov, ktoré nakrútili muži.