Našli stratený scenár režiséra Stanleyho Kubricka

Univerzitný profesor našiel pri svojom výskume 60 rokov stratený scenár nenakrúteného filmu legendárneho amerického režiséra, scenáristu a producenta Stanleyho Kubricka.

, 21.07.2018 16:00
Režisér Stanley Kubrick na archívnom zábere. Foto: SITA/AP, Anonymous
Režisér Stanley Kubrick na archívnom zábere. Režisér Stanley Kubrick na archívnom zábere.

Scenár patrí plánovanej snímke Burning Secret z konca 50. rokov, ktorej nakrúcanie filmové štúdio MGM nakoniec zrušilo. Pravdepodobne preto, že bola na tú dobu príliš kontroverzná.

Nathan Abrams z univerzity vo waleskom Bangore robil výskum o Kubrickovom poslednom filme Široko zatvorené oči (1999), známej aj pod názvom Eyes Wide Shut – Spaľujúca vášeň, keď narazil na stratený scenár. „Syn Kubrickovho spolupracovníka, ktorý si praje zostať v utajení, mi ukázal kópiu,“ vyjadril sa akademik s tým, že „spomínaný spolupracovník plánoval na filme pracovať, ak by mu dali zelenú“.

Podľa Abramsa existujú o scenári zmienky v biografiách a archívoch o Kubrickovi. „Nikto však nevedel, či naozaj napísal scenár a dokončil ho. A teraz vieme odpoveď na túto otázku a máme dokončený scenár,“ cituje profesora spravodajský portál BBC.

Burning Secret mala byť adaptácia novely rakúskeho autora Stefana Zweiga z roku 1913. Scenár k nej napísal v roku 1956 so spisovateľom Calderom Willinghamom. Príbeh sa zameriava na uhladeného poisťovacieho agenta, ktorý sa skamaráti s desaťročným chlapcom, aby mohol zviesť jeho matku. Podľa Abramsa tvorcovia dej odohrávajúci sa vo Viedni pretvorili a v scenári ho vsadili do Ameriky 50. rokov.

„Povedal by som, že môžeme vidieť priame spojenie medzi týmto filmom, Lolitou, Barrym Lyndonom, Osvietením, ktoré vyvrcholilo v Široko zatvorených očiach. Prvky tohto filmu, aj napriek tomu, že ho nenakrútil, sa premietli do jeho ďalších filmov,“ skonštatoval Abrams, podľa ktorého by bolo skvelé, ak by scenár niekto vydal. „Bolo by to fantastické, vidieť to vydané, možno s nejakým komentárom, a ak by to nakoniec chcel možno niekto nakrútiť,“ dodal.

Stanley Kubrick začínal ako fotoreportér a neskôr sa venoval tvorbe dokumentov. V roku 1953 predstavil svoj prvý celovečerný film Strach a túžba. Medzi jeho ďalšie filmy patria Lolita (1962), Dr. Divnoláska alebo Ako som sa naučil nerobiť si starosti a mať rád bombu (1964), 2001: Vesmírna odysea (1968), Mechanický pomaranč (1971), Osvietenie (1980) či Olovená vesta (1987). Premiéry svojho posledného filmu, spomínanej psychologickej drámy Široko zatvorené oči, v ktorej hlavné úlohy stvárnili Nicole Kidmanová a Tom Cruise, sa nedožil. Zomrel 7. marca 1999.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy
debata chyba
Viac na túto tému: #objav #scenár #profesor #kontroverzia #Stanley Kubrick