25 rokov slovenského filmu! Lumiére pripomenie výročia tvorcov aj udalostí

03.09.2018 14:12
Magda Vášáryová
Herečka Magda Vášáryová na archívnom zábere. Aj jej bude venovaný jeden z filmových cyklov v bratislavskom kine Lumiére. Autor: ,

Filmotéka bratislavského Kina Lumiére prináša divákom program s novými cyklami.

„Pripomenie dávne i menej vzdialené výročia udalostí i filmových tvorcov, na plátno sa vrátia aj viaceré cykly, ktorých dramaturgia sa sústreďuje na vzácne dobové dokumenty z filmového archívu Slovenského filmového ústavu (SFÚ),“ informovala tlačová tajomníčka SFÚ Simona Nôtová.

Ako ďalej spomenula, v septembri štartujú vo Filmotéke dva štvormesačné cykly. Slovenský filmový rok 1968 ponúkne dlhometrážne snímky, ktoré mali v slovenskej kinodistribúcii premiéru v roku 1968. Zámerom kurátorov je čo najvernejšie evokovať návštevu kina pred polstoročím.

„Program bude kopírovať dobovú projekciu, čo znamená, že pred dlhometrážnymi filmami sa usilujeme premietať aj krátkometrážne filmy tak, ako to bolo v minulosti zvykom,“ hovorí jeden z kurátorov Michal Michalovič s tým, že na úvod každého programového bloku bude premietnutý aj dobový Týždeň vo filme podľa dátumu premiéry filmu. V septembri cyklus odštartujú filmy Tri dcéry (1967) Štefana Uhra, Drak sa vracia (1967) Eduarda Grečnera a Psychodráma (1964) Jozefa Zachara.

Do decembra potrvá aj cyklus 25 rokov slovenského filmu, venovaný 25. výročiu vzniku samostatnej Slovenskej republiky. Predstaví 25 hraných filmov z roku 1993 až 2017 a výber z dokumentárnej tvorby. V septembri diváci uvidia filmy Anjel milosrdenstva (1993) Miloslava Luthera, Na krásnom modrom Dunaji (1994) Štefana Semjana, Záhrada (1995) Martina Šulíka, Jaškov sen (1996) Eduarda Grečnera, Tábor padlých žien (1997) Ladislava Halamu, Rivers of Babylon (1998) Vlada Balca a Všetci moji blízki (1999) Mateja Mináča. Filmy sa budú premietať chronologicky podľa roku vzniku.

K výročiam filmových osobností sa Filmotéka vracia prostredníctvom ich filmov. V septembri si takto pripomenieme 70. narodeniny herečky Magdy Vášáryovej od jej debutu ako 15-ročnej vo filme Vladislava Pavloviča Senzi mama (1964) cez nezabudnuteľné úlohy v snímkach Marketa Lazarová (1967) Františka Vláčila či Postřižiny (1980) Jiřího Menzela až po film Tichá radosť (1985) Dušana Hanáka, za ktorý získala cenu na festivale v San Reme. Diváci si budú môcť pozrieť aj tvorbu ďalších jubilantov – kameramana Stanislava Doršica pri príležitosti jeho 75. narodenín a strihača a producenta Patrika Pašša, ktorý oslavuje 70 rokov.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#výročie #film #slovenský film #program #Kino Lumiere
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku