Vymyslí si pána menom Nespavosť a spolu zas plán, ako poslať malého konkurenta aj so starostlivou babkou na Mesiac. Animovanú snímku Vrkoč a pán Nespavosť vyhlásila medzinárodná porota za najlepší film 14. ročníka Bienále animácie Bratislava. „Pomáha deťom čeliť strachu aj iným záporným emóciám a učí ich, ako to prekonať. Majstrovsky zvládnutá animátorská technika dodáva filmu jedinečnú atmosféru,“ vysvetlila rozhodnutie vyznamenať snímku lotyšského režiséra Edmundsa Jansonsa Cenou Viktora Kubala – Grand Prix.
Konkurovalo mu ďalších 85 súťažných titulov tvorcov z 27 krajín. Slávnostným odovzdávaním cien v Zrkadlovej sieni Primaciálneho paláca vyvrcholil včera večer päťdňový filmový maratón a bohatý program sprievodných podujatí medzinárodného festivalu animovaných filmov pre deti. Kolekcie súťažných filmov sa premietali nielen v Bratislave, ale aj Prešove, Košiciach, Prievidzi a Myjave. Vo všetkých festivalových mestách sa konali aj tvorivé dielne animácie.
Temnejší príbeh vyrozprávala iránska režisérka, producentka a spisovateľka Parastoo Cardgarová vo filme Iný. Odohráva sa vo svete, v ktorom žijú ľudia, ktorí majú namiesto hlavy Rubikovu kocku. Jedno dieťa je však iné. „Originálnymi prostriedkami poukazuje na problémy inakosti a integrácie aj podčiarkuje jedinečnosť indivídua,“ zdôvodnila medzinárodná porota, prečo mu udelila Cenu UNICEF. Cenou sv. Vojtecha (najlepší film z krajín Višegrádu) odmenila šestica porotcov dobrodružný príbeh malých maškrtníkov Hurá na borievky! Vytvorila ho dvojica českých režisérok a scenáristiek Kateřina Karhánková a Alexandra Hetmerová Májová. Porota vyzdvihla hravý animačný jazyk na vytvorenie veselej frašky oslovujúcej mladého diváka. Naprázdno neobišla ani slovenská animovaná tvorba. Za epizódu z obľúbeného seriálu Websterovci – Ocko hrdina získala režisérka Katarína Kerekesová Prémiu Literárneho fondu. „Film hovorí o jemnom pradive ľudských vzťahov a o dôležitosti pomoci v ťažkej chvíli. Bravúrna 3D animácia presvedčivo oslovuje súčasného detského diváka,“ znel verdikt porotcov.
Vystačí si s atramentom a akvarelovými farbami. Holandský ilustrátor, výtvarník a režisér animovaných filmov Michael Dudok de Wit si pred pätnástimi rokmi odniesol z Bratislavy za knihu Otec a dcéra Zlaté jablko z Bienále ilustrácií Bratislava. Jeho rovnomenný film mu vyniesol aj Oscara. Pozrieť si ho mohli aj návštevníci BAB-u, festival premietol kolekciu najlepších filmov v Londýne žijúceho všestranného umelca. Tentoraz si z návštevy mesta na Dunaji odniesol Prix Klingsor – ako výrazná osobnosť svetového animovaného filmu, ktorá vo svojej tvorbe dokonale spája vysoké výtvarné i filmové kvality.
Cenu udeľovali aj detskí diváci. Spomedzi všetkých súťažných filmov si vybrali a najviac hlasov dali českej bábkovej snímke Vianočná svadba snehuliaka Karola. Scenárista a režisér Petr Vodička v ňom vyrozprával príbeh o pátraní Karola a slameného anjela po stratenej snehovej dievčine, ktorú nemilosrdná ruka umiestnila ako ozdobu na opačnú stranu vianočného stromčeka.
Ocenené filmy 14. ročníka Bienále animácie Bratislava
- Cena Viktora Kubala – Grand Prix:
- Vrkoč a pán nespavosť, réžia: Edmunds Jansons, Lotyšsko
- Cena UNICEF:
- Iný, réžia: Parastoo Cardgar, Irán
- Cena sv. Vojtecha:
- Hurá na čučoriedky!, réžia: Kateřina Karhánková, Alexandra Hetmerová Májová, Česká republika
- Prémia Literárneho fondu:
- Websterovci – Ocko hrdina, réžia: Katarína Kerekesová, Slovensko
- Zvláštne uznanie poroty:
- Katarína, réžia: Britt Raes, Belgicko
- Zvláštne uznanie poroty:
- Jeden deň s Kokom, réžia: Tatiana Moškova, Rusko
- Cena ECFA (Európska filmová asociácia):
- Ježkov dom, réžia: Eva Cvijanovič, Chorvátsko
- Cena detského diváka:
- Vianočná svadba snehuliaka Karola, réžia: Petr Vodička, Česká republika