Bienále animácie Bratislava: Zvíťazil film Vrkoč a pán Nespavosť

Má dlhé ryšavé vlasy, často spletené do vrkočov. Volajú ju preto Vrkoč. Keď príde na svet jej malý brat, trápi ju pocit, že rodičia si ju prestali všímať.

, 13.10.2018 07:00
Vrkoč a pán Nespavosť Foto:
Cenu Viktora Kubala - Grand Prix získal lotyšský animovaný film Vrkoč a pán Nespavosť.
debata

Vymyslí si pána menom Nespavosť a spolu zas plán, ako poslať malého konkurenta aj so starostlivou babkou na Mesiac. Animovanú snímku Vrkoč a pán Nespavosť vyhlásila medzinárodná porota za najlepší film 14. ročníka Bienále animácie Bratislava. „Pomáha deťom čeliť strachu aj iným záporným emóciám a učí ich, ako to prekonať. Majstrovsky zvládnutá animátorská technika dodáva filmu jedinečnú atmosféru,“ vysvetlila rozhodnutie vyznamenať snímku lotyšského režiséra Edmundsa Jansonsa Cenou Viktora Kubala – Grand Prix.

Konkurovalo mu ďalších 85 súťažných titulov tvorcov z 27 krajín. Slávnostným odovzdávaním cien v Zrkadlovej sieni Primaciálneho paláca vyvrcholil včera večer päťdňový filmový maratón a bohatý program sprievodných podujatí medzinárodného festivalu animovaných filmov pre deti. Kolekcie súťažných filmov sa premietali nielen v Bratislave, ale aj Prešove, Košiciach, Prievidzi a Myjave. Vo všetkých festivalových mestách sa konali aj tvorivé dielne animácie.

Temnejší príbeh vyrozprávala iránska režisérka, producentka a spisovateľka Parastoo Cardgarová vo filme Iný. Odohráva sa vo svete, v ktorom žijú ľudia, ktorí majú namiesto hlavy Rubikovu kocku. Jedno dieťa je však iné. „Originálnymi prostriedkami poukazuje na problémy inakosti a integrácie aj podčiarkuje jedinečnosť indivídua,“ zdôvodnila medzinárodná porota, prečo mu udelila Cenu UNICEF. Cenou sv. Vojtecha (najlepší film z krajín Višegrádu) odmenila šestica porotcov dobrodružný príbeh malých maškrtníkov Hurá na borievky! Vytvorila ho dvojica českých režisérok a scenáristiek Kateřina Karhánková a Alexandra Hetmerová Májová. Porota vyzdvihla hravý animačný jazyk na vytvorenie veselej frašky oslovujúcej mladého diváka. Naprázdno neobišla ani slovenská animovaná tvorba. Za epizódu z obľúbeného seriálu Websterovci – Ocko hrdina získala režisérka Katarína Kerekesová Prémiu Literárneho fondu. „Film hovorí o jemnom pradive ľudských vzťahov a o dôležitosti pomoci v ťažkej chvíli. Bravúrna 3D animácia presvedčivo oslovuje súčasného detského diváka,“ znel verdikt porotcov.

Vystačí si s atramentom a akvarelovými farbami. Holandský ilustrátor, výtvarník a režisér animovaných filmov Michael Dudok de Wit si pred pätnástimi rokmi odniesol z Bratislavy za knihu Otec a dcéra Zlaté jablko z Bienále ilustrácií Bratislava. Jeho rovnomenný film mu vyniesol aj Oscara. Pozrieť si ho mohli aj návštevníci BAB-u, festival premietol kolekciu najlepších filmov v Londýne žijúceho všestranného umelca. Tentoraz si z návštevy mesta na Dunaji odniesol Prix Klingsor – ako výrazná osobnosť svetového animovaného filmu, ktorá vo svojej tvorbe dokonale spája vysoké výtvarné i filmové kvality.

Cenu udeľovali aj detskí diváci. Spomedzi všetkých súťažných filmov si vybrali a najviac hlasov dali českej bábkovej snímke Vianočná svadba snehuliaka Karola. Scenárista a režisér Petr Vodička v ňom vyrozprával príbeh o pátraní Karola a slameného anjela po stratenej snehovej dievčine, ktorú nemilosrdná ruka umiestnila ako ozdobu na opačnú stranu vianočného stromčeka.

Cena detského diváka: Vianočná svadba... Foto: BAB
BAB Cena detského diváka: Vianočná svadba snehuliaka Karola

Ocenené filmy 14. ročníka Bienále animácie Bratislava

 • Cena Viktora Kubala – Grand Prix:
 • Vrkoč a pán nespavosť, réžia: Edmunds Jansons, Lotyšsko
 • Cena UNICEF:
 • Iný, réžia: Parastoo Cardgar, Irán
 • Cena sv. Vojtecha:
 • Hurá na čučoriedky!, réžia: Kateřina Karhánková, Alexandra Hetmerová Májová, Česká republika
 • Prémia Literárneho fondu:
 • Websterovci – Ocko hrdina, réžia: Katarína Kerekesová, Slovensko
 • Zvláštne uznanie poroty:
 • Katarína, réžia: Britt Raes, Belgicko
 • Zvláštne uznanie poroty:
 • Jeden deň s Kokom, réžia: Tatiana Moškova, Rusko
 • Cena ECFA (Európska filmová asociácia):
 • Ježkov dom, réžia: Eva Cvijanovič, Chorvátsko
 • Cena detského diváka:
 • Vianočná svadba snehuliaka Karola, réžia: Petr Vodička, Česká republika

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #Bienále animácie Bratislava
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy