Hudobné hity bodujú aj na filmovom plátne

Keď vlani film La la land získal šesť Oscarov a sedem Zlatých glóbusov, akoby odštartoval novú módu hudobných filmov. Aj tento rok bola ich ponuka bohatá. Z mnohých snímok vyberáme päticu naj.

28.11.2018 16:00
Zrodila sa hviezda Bradley Cooper Lady Gaga Foto:
Bradley Cooper a Lady Gaga vo filme Zrodila sa hviezda.
debata

Najsladší: La la land

Moderné poňatie klasického hollywoodskeho milostného príbehu umocnené skvelými pesničkami a veľkolepými tanečnými číslami zožalo vlani až šesť Oscarov. Film bol nominovaný dokonca až v 14 kategóriách, no hlavnú sošku za najlepší film mu vyfúkla americká gay romanca Moonlight. La la land však získal aj sedem Zlatých glóbusov, čo je najviac v histórii. Inšpiráciou pre La la land boli filmy Spievanie v daždi, Páni v cylindroch, Američan v Paríži, Dáždničky zo Cherbourgu, Swing Time, The Band Wagon, Slečinky z Rochefortu. Film zrejme bodoval vďaka sympatickým hercom – Emme Stone (ktorá už predtým očarila aj Woodyho Allena v jeho filme Kúzlo mesačného svitu) a Ryanovi Goslingovi. Emma sa pre film musela naučiť stepovať, Gosling štyri mesiace pred nakrúcaním dennodenne hral na klavíri, aby bol ako džezový klavirista čo najpresvedčivejší.

Najdojímavejší: Zrodila sa hviezda

Lady Gaga, ktorú si na začiatku jej kariéry verejnosť pamätala pre jej šokujúce kostýmy – napríklad šaty z mäsa, v tomto filme prekvapila publikum aj kritikov svojou autentickosťou. Bola prirodzená, uveriteľná, bola dôstojnou partnerkou Bradleymu Cooperovi. Štvornásobný držiteľ nominácie na Oscara Bradley Cooper týmto filmom aj režisérsky debutoval. V príbehu hrá country hviezdu Jacksona Mainea, ktorý objaví neznámu talentovanú speváčku Ally (Lady Gaga). Dvojica sa vrhne do vášnivého milostného vzťahu a Jack presvedčí Ally, aby vystupovala v žiare reflektorov, čím ju katapultuje k sláve. Lenže partnerkin raketový štart zatieni jeho vlastnú kariéru. Jack má problém s alkoholom aj drogami, navyše stráca sluch. Lady Gaga bola počas nakrúcania v rovnakom veku ako Judy Garlandová, ktorá hrala v rovnomennom filme v roku 1954. Verzia s Lady Gaga je už štvrtá v poradí.

Najrockovejší: Bohemian Rhapsody

Fanúšikovia kapely Queen prisahajú na to, že americký herec egyptského pôvodu Rami Malek si za svoje stvárnenie Freddieho Mercuryho zaslúži Oscara. Aby sa na speváka podobal, hral ho so špeciálnou zubnou protézou, ktorá celkom zmenila jeho tvár. Po skončení nakrúcania si herec protézu nechal ako spomienku. Piesne naspieval Marc Martel a čiastočne sa kombinovali so skutočnými nahrávkami kapely. Film je oslava rockovej skupiny, ich hudby a hlavne Freddieho Mercuryho, ktorý svojou tvorbou aj životom vzdoroval všetkým stereotypom a stal sa jedným z najvýraznejších umelcov na svete. Mnohí diváci, ktorí film už videli, sa naň chystajú opakovane – chcú ho vidieť znova a znova, tak ako sa dajú stále dokola počúvať platne kapely Queen. Snímka mapuje raketový vzostup nekonvenčnej skupiny prostredníctvom ich revolučného zvuku a ikonických piesní ako We Will Rock You, We Are The Champions alebo práve titulnej Bohemian Rhapsody. Rozpráva o bleskovom štarte kapely a vrcholí strhujúcim vystúpením na koncerte Live Aid v roku 1985. Vtedy Queen na čele s Mercurym predviedli jednu z najväčších šou v histórii rocku. Ich hudba je dodnes inšpiráciou pre celý svet. Film pritiahol do kina aj ľudí, čo tam už dávno neboli – Mercuryho príťažlivosť stále funguje na masy. Nestačí ho počuť, ľudia ho stále túžia vidieť. Herec Rami Malek im túto túžbu napĺňa.

Najrozšírenejší: Mamma Mia: Here We Go

Ďalší film pomenovaný podľa piesne, tentoraz z produkcie švédskej kapely ABBA. Desať rokov po prvom diele muzikálu Mamma Mia jeho druhá časť celé leto okupovala kiná po celom svete. Film globálne zarobil vyše 600 miliónov dolárov. Nedalo sa mu uniknúť hádam v žiadnej európskej krajine. Tvorcovia vyzývali: pripravte sa spievať a tancovať, smiať sa a milovať. Pozývali divákov opäť na grécky ostrov Kalokairi, kde sa odohráva pokračovanie muzikálu. Okrem populárnych predstaviteľov hlavných postáv, ako bola Meryl Streepová, Amanda Seyfriedová či Pierce Brosnan, niekdajší predstaviteľ Jamesa Bonda, sa pridala aj Lily Jamesová známa z Popolušky či filmu Baby Driver. Hoci niektorí diváci píšu, že filmu celkom chýbal príbeh, fanúšikom kapely ABBA to neprekážalo a svorne si pri pesničkách zaslzili. Hviezdou tohto pokračovania je namiesto Meryl Streepovej, ktorá sa tu len krátko mihne, speváčka Cher.

Najfarebnejší: Coldplay: A Head Full of Dreams

Do kín sa práve dostal film Mata Whitecrossa o obľúbenej kapele Coldplay. Zrejme je určený pre oddaných fanúšikov. Podľa tvorcov ponúka hlboký intímny portrét skupiny, ktorá vznikla v krčmách Camdenu a dnes vypredáva štadióny po celej planéte. Má rozprávať o neotrasiteľnom priateľstve hudobníkov, zachytáva skúšky kapely ešte zo študentských čias, využíva cenné zábery zo zákulisia z doteraz nezverejnených archívov. Vo filme kapela reflektuje dve desaťročia svojej existencie. Film sa nakrúcal počas rekordného turné nazvaného A Head Full of Dreams – Hlava plná snov, ktoré bolo vraj tretím najväčším turné všetkých čias a navštívilo ho 5,5 milióna fanúšikov na celom svete. Istá diváčka, čo film už videla, to zhrnula takto: „Veľa farbičiek, srdiečok a lásky a výrokov typu: sme kamaráti a potrebujeme jeden druhého, pretože inak by sme tu neboli. K tomu pár vtipných archívnych záberov. Roztomilý, ale bezzubý film.“ Ďalší divák mal zo záberov z koncertov zimomriavky, no iné zábery ho už nudili a kritizuje, že film vyzerá ako propagácia posledného turné. Predošlej tvorbe kapely sa venuje menej a zdá sa mu, že najväčší priestor má frontman kapely.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #Zrodila sa hviezda #La La Land #Bohemian Rhapsody #Mamma Mia: Here We Go #Coldplay: A Head Full of Dreams