Filmové premiéry: Napínavý triler Vdovy aj rozprávka s Judit Bárdos

29.11.2018 07:00
Elizabeth Debicki
Elizabeth Debicki v najnovšom filme Stevea McQueena Vdovy. Autor:

Od štvrtka 29. novembra si diváci v slovenských kinách môžu pozrieť krimitriler Vdovy, rozprávku Čertovské pero s Judit Bárdos aj dokument o vojne vo Vietname.

Vdovy

Dnešné Chicago je mesto brutálnych zločinov, prerastené korupciou. Štyria ozbrojení zločinci sú políciou nemilosrdne postrieľaní pri pokuse o lúpež veľkého balíku peňazí. Skoro nič po nich nezostane, len ich vdovy, ktorým zanechajú hrozivé dlhy u veľmi veľa nepríjemných veriteľov. A práve tieto dlhy, hnev a zármutok náhle osamelé ženy spojí. Pochopia, že keď budú ťahať za jeden koniec, dokážu všetko. Premenia sa na veľmi schopnú údernú jednotku rozhodnutú vziať svoje osudy do vlastných rúk.

Čertovské pero

Príbeh zavedie diváka do malého pokojného mestečka Švindľov, kde miestni žijú svojim bežným životom remeselníkov a sedliakov a možno ani netušia, že všetky ich priestupky a hriechy sú starostlivo monitorované miestnou pekelnou pobočkou Šupvidly. Hriechy v pekle zapisuje, spravodlivo a neomylne, kúzelné pero z kohúta samotného Lucifera. Každý hriešnik má v pekle založenú vlastnú zložku a vždy, keď sa zložka zaplní, čertovské komando si nasadí kúzelné rohy a chvost a vyrazí na povrch, aby hriešnika priviedlo do pekla.

Teheránske tabu

Tri mladé ženy a jeden muž majú podobné túžby ako ich vrstevnici inde na svete. Žijú ale v Teheráne, kde platia úplne iné pravidlá. Rockové koncerty v kluboch, nemanželský sex, alkohol aj drogy miestne zákony zakazujú a vytláčajú do podzemia. Kto má peniaze a moc, pravidlám sa ľahko vzoprie.

Pochoduj alebo zomri

Vojna vo Vietname je stále kontroverzná téma. Jednalo sa o vrcholný stret Studenej vojny, ktorý nemal žiadnych víťazov, len porazených. Pritom práve Vietnamská vojna je plná paradoxov, ktoré ukazujú ako sa človek nečakane ocitne uprostred udalostí, ktoré ani s odstupom času nedokážeme jednoznačne vysvetliť. Príbehy Čechov a Slovákov, ktorí bojovali v ďalekej džungli pre nás predstavujú neznámu kapitolu dejín. Film je prvou a zároveň poslednou príležitosťou zachytiť a zaznamenať jednotlivé osudy žijúcich pamätníkov bez ideologického podtextu.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Judit Bárdos #filmové premiéry #Čertovské pero
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku