Vdovy majú potenciál, no zabíja ho klišé

, 01.12.2018 12:00
Vdovy Michelle Rodriguez Elizabeth Debicki
Zľava Michelle Rodriguez a Elizabeth Debicki vo filme Vdovy. Autor:

Pretvárka, strata hodnôt, nevraživosť, krutosť, boj o moc a o prežitie. Práve týmito témami je nasýtený najnovší krimitriler Vdovy oscarového Brita Stevea McQueena (12 rokov otrokom). Adaptoval rovnomenný knižný bestseller Lindy La Planteovej z roku 1983 do filmovej podoby a na pomoc pri písaní scenára si prizval po Ende Walschovej (spolupráca na filme Hlad) a Abi Morganovej (spolupráca na filme Hanba) opäť ženu, Gillian Flynnovú, ktorá sa naposledy autorsky podpísala pod mrazivou televíznou minisériou HBO Ostré predmety.

Zatiaľ čo predloha filmu Vdovy bola zasadená do Veľkej Británie, McQueen príbeh aktualizuje a presúva do drsného, korupciou prehnitého Chicaga, kde sa chystajú voľby. Proti sebe stoja dvaja rivali – Afroameričan Jamal Manning (Brian Tyree Henry) a Jack Mulligan (Colin Farell). Ani jeden z nich nie je anjelikom. Obaja vedia, ako vo svete veľkých rýb plávať tak, aby sa nechytili na návnadu. Na druhej strane stoja tri pomerne nesamostatné ženy pochádzajúce z troch rôznych spoločenských vrstiev aj kultúr, odkázané na svojich manželov, živiteľov rodiny. Po nevydarenej lúpeži, keď zahynú pri policajnom zásahu, však o nich navždy prichádzajú. A po tom, čo sa ich cesty pretnú s cestami dvoch politikov, musia sa vzchopiť a vziať veci do vlastných rúk.

Feministický nádych je jasne podmienený Flynnovou, keďže silné a nekompromisné ženské hrdinky sú jej charakteristickou črtou, čo ukázala aj vo výbornom Fincherovom Stratenom dievčati (2014). Polemika nad postavením žien v spoločnosti a ich podriadenosťou mužom funguje na výbornú, rovnako aj psychologizácia troch hlavných hrdiniek. Ich prerod z jemných „bábik“ na tvrdé a nebojácne lúpežníčky je zaujímavé sledovať, najmä vďaka tomu, že pôsobí skutočne uveriteľne a realisticky. Ďalšiu rovinu dodáva McQueen keď polemizuje zase nad postavením Afroameričanov v Amerike. Najpozoruhodnejšia je práve ambivalentnosť daných charakterov a ich motivácie. Vedľajšie postavy sú bravúrne napísané a takisto zahrané.

Vdovy tak podávajú v tomto smere veľmi komplexnú a zároveň veľmi znepokojivú výpoveď o súčasnej Amerike, stále plnej xenofóbie, rasizmu a šovinizmu. McQueen si pritom stále drží svoju charakteristickú autentickosť, explicitnosť a drsnosť, známu už z jeho predošlých diel Hlad (2008) a Hanba (2011). Nechýbajú scény, pri ktorých budú mnohí v kine radšej odvracať pohľad či zdesene híkať. Už od prvých sekúnd režisér fascinuje prefíkanou dynamickou montážou a maximálne vťahuje diváka do deja. Pomocou detailov mu ďalej dáva náznaky k správnemu zloženiu mozaiky a vedie ho presne tam, kam chce.

To, čo však filmu podkopáva nohy, je práve predloha, ktorej príbeh je až príliš prekombinovaný a plný veľmi klišéovitých, miestami až hlúpych žánrových zvratov. Tie McQueen bohužiaľ neeliminoval, a, naopak, sa ich pevne držal. Posledná polhodina filmu je tak najmenej zvládnutá a spadá do úplne inej roviny než predošlá viac než polovica filmu. Dôsledne vybudovaná autenticita ide do úzadia a prevládajú málo uveriteľné scény, z ktorých priam bije do očí práve akási literárnosť. Našťastie britský režisér vo filme ponúka aj pár skvostných a zapamätateľných momentov, pri ktorých tuhne krv v žilách. To však má na svedomí zase to, že Vdovy fungujú viac v jednotlivých fragmentoch a témach, než ako celok.

V konečnom dôsledku ide o solídne nakrútenú a stále nadpriemernú žánrovku s presahom, ale s nezvládnutým, dosť podstatným záverom. McQueenovi viac sedia klasické psychologické, úderné drámy bez happy endu. Na poli krimitrilera sa ešte mierne hľadá. Potenciál tam však rozhodne je.

Hodnotenie Pravdy

4 hviezdičky z 5

  • Vdovy / USA, Veľká Británia, 2018 / réžia: Steve McQueen / scenár: Gillian Flynnová / kamera: Sean Bobbitt / hudba: Hans Zimmer / hrajú: Viola Davis, Michelle Rodriguez, Elizabeth Debicki, Cynthia Erivo, Colin Farrell, Daniel Kaluuya a i. / slovenská kinopremiéra: 29. novembra.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

#recenzia #Steve McQueen #adaptácia #Vdovy
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku