Symbol Vianoc? Predsa Tri oriešky pre Popolušku

24.12.2018 12:00
Tri oriešky pre Popolušku
Kultovú rozprávku Tri oriešky pre Popolušku odvysiela Markíza na Štedrý deň o 19:00. Autor:

Filmová rozprávka Tri oriešky pre Popolušku je pre mnoho Nemcov jedným zo symbolov Vianoc. Film vo sviatočné dni ponúkne niekoľko nemeckých televízií, s jeho hlavnou postavou sa ale ľudia môžu stretnúť aj na novo vydaných známkach, rade suvenírov alebo na výstave na východonemeckom zámku Moritzburg, kde sa rozprávka natáčala.

Kultový film oslavuje tento rok 45. výročie svojej premiéry, čo sa nemecká firma PostModern rozhodla pripomenúť edíciou známok, ktoré je možné kúpiť napríklad na vianočných trhoch v Drážďanoch. Na dvojicu známok v hodnote 60 centov sú fotografie Popolušky v podaní Libuše Šafránkovej. Kým na prvej snímke sa ešte smutná Popoluška musí v šedivom oblečení trápiť s ťažkou prácou, na tom druhom už rozkvitla v šťastnú princeznú s korunkou na čele. V oboch prípadoch fotografie sprevádza text s nemeckým názvom filmu Drei Haselnüsse für Aschenbrödel.

„Od roku 1973 sa tento film v predvianočnom čase každoročne objavuje na televíznych obrazovkách. Už mnoho rokov má nielen kultový charakter, ale je pre veľa ľudí neoddeliteľne spojený s Vianocami. Tak ako žiadna iná rozprávka dokážu Tri oriešky pre Popolušku okúzliť rovnakou mierou mladých aj starších,“ zdôvodnila poštová firma voľbu motívu.

O tom, že to tak skutočne je, svedčia aj fronty ľudí, ktorí v predvianočnom čase pravidelne aj desiatky minút čakajú pred saským zámkom Moritzburg, aby mohli zhliadnuť výstavu o česko-nemeckom filme a jeho vzniku, ktorá tu je pritom k videniu už po niekoľkýkrát. Aktuálna verzia výstavy, ktorá zostane otvorená do 3. marca budúceho roka, návštevníkom na 450 metroch štvorcových ponúka množstvo informácií i zábavu.

Môžu sa dozvedieť napríklad o tom, ako mohol scenár k snímke napísať František Pavlíček, ktorému komunisti zakázali činnosť v kultúre, alebo prečo po nasadení umelého snehu východonemeckej výroby ešte pol roka po natáčaní zapáchalo okolie zámku po rybách. Expozícia v nemčine a slovenčine vysvetľuje tiež to, prečo východonemeckí filmári požadovali, aby Popoluška bola sebavedomá a samostatná, alebo prečo filmového Juráška hrajú dva odlišné kone.

Výstava, ktorá je s výnimkou pondelka otvorená každý deň od 10:00 do 17:00, dáva návštevníkom možnosť aj k tomu, aby sa sami zapojili. Môžu si napríklad vyskúšať Popoluškine šaty alebo sa pokúsiť získať vlastný oriešok, ktorý v „rozprávkovom lese“ nájde ďalšie využitie. Kto chce, tak si môže na záver zatancovať po boku figurín Popolušky a princa alebo si zmerať svoju topánku s Popoluškinou topánkou.

Popoluška, ale tento rok v Nemecku nie je k videniu len na známkach a na výstave v Moritzburg. Napríklad v meste Mišno, ktoré leží kúsok od filmom presláveného zámku, ju návštevníci nájdu aj na hrnčekoch, čajoch alebo na sladkostiach. V západonemeckom Frankfurte nad Mohanom zasa môžu záujemcovia zájsť do tunajšej opery, kde sa film režiséra Václava Vorlíčka bude premietať za živého hudobného sprievodu veľkého symfonického orchestra. Podobné predstavenie sa v decembri uskutoční aj v Berlíne, Hamburgu, Mníchove, Drážďanoch a ďalších mestách.

Publikum si potom rozprávku bude môcť vychutnať napríklad na Štedrý deň na poludnie alebo 25. decembra dopoludnia na verejnoprávnej televízii ARD. Tradične ju ale vysielajú v iných termínoch aj regionálne štúdiá verejnej služby, takže si ju Nemecké publikum môže o vianočnom čase užiť hneď niekoľkokrát.

Kultovú rozprávku odvysiela tradične aj slovenská televízia Markíza na Štedrý deň o 19:00.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

#Nemecko #Vianoce #rozprávka #Tri oriešky pre Popolušku
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku