V porovnaní s predchádzajúcim rokom ich podiel dokonca klesol o tri percentá, a to aj napriek významným snahám o zlepšenie rodovej rovnosti a zvýšenie počtu žien na relevantných pozíciách pri nakrúcaní filmov. Uvádza to štúdia americkej San Diego State University, ktorú zverejnili vo štvrtok.
Percento zastúpenia žien je podľa výročnej štúdie zhruba príbuzné stavu spred dvoch desaťročí. Štúdia tak stále konštatuje „extrémne nedostatočné zastúpenie“ žien v zábavnom priemysle. „Štúdia neposkytuje žiadny dôkaz o tom, že by mainstreamový filmový priemysel zažil významný pozitívny posun predpovedaný počas posledného roku toľkými pozorovateľmi priemyslu,“ povedala autorka štúdie Martha Lauzenová, výkonná riaditeľka Centra pre štúdium žien v televízii a vo filme na San Diego State University. Centrum sa téme v každoročnej správe nazvanej Celuloidové stropy venuje už 21 rokov.
Koncom roku 2017 Hollywoodom otriasali obvinenia zo sexuálneho obťažovania a jedným zo sprievodných javov kampane MeeToo sa stalo aj volanie po väčšom zastúpení žien v pozíciách na všetkých úrovniach zábavného priemyslu. Kým v roku 2018 ženy predstavovali iba 8 percent režisérok 250 najlepšie zarábajúcich hollywoodskych snímok, v roku 1998 to bolo zhruba rovnako – tvorili iba menej než 9 percent.
Celkové percento žien v profesiách za kamerou, teda všetkých okrem herečiek, sa oproti roku 2017 vlani zvýšilo o dve percentá – z 18 na 20 percent. Najväčšie zastúpenie mali ženy v úlohe producentiek – v tejto filmovej profesii tvorili ženy 26 percent. Naopak, kameramankami v najväčších trhákoch boli ženy iba v štyroch percentách produkcie. „Je nepravdepodobné, že toto extrémne nedostatočné zastúpenie odstránia dobrovoľné snahy niekoľkých jednotlivcov alebo jednotlivého štúdia,“ povedala Lauzenová. „Bez rozsiahleho úsilia zastrešeného veľkými hráčmi – štúdiami, talentovými agentúrami, cechmi a asociáciami – je nepravdepodobné, že uvidíme významnú zmenu.“
Medzi filmami, ktoré v roku 2018 v Hollywoode nakrútili režisérky, sú napríklad rodinné fantasy V pasci času režisérky Avy DuVernayovej či komediálna dráma Can You Ever Forgive Me v réžii Marielle Hellerovej.
Silný hlas za rodovú rovnosť zaznel napríklad vlani na festivale v Cannes. Celkovo 82 žien rôznych filmových profesií, medzi nimi aj herecké hviezdy ako Cate Blanchettová či Salma Hayeková, tu podporilo iniciatívu 50/50 2020. Kladie si za cieľ, aby do roku 2020 bol v Hollywoode vo filmovom priemysle vyrovnaný pomer žien a mužov. Číslo 82 bolo symbolické, pretože od vzniku festivalu v Cannes až do jeho 71. ročníka vybrali organizátori do hlavnej súťaže iba 82 filmov nakrútených ženami. Snímok, ktoré nakrútili muži, sa od začiatku festivalu uchádzalo v Cannes o Zlatú palmu až 1 645.