Toman bude mať medzinárodnú premiéru v USA

08.01.2019 12:00
Jiří Macháček Toman
Jiří Macháček ako Zdeňek Toman. Autor:

Premiérove uvedenie česko-slovenského filmu Toman režiséra Ondřeja Trojana v Spojených štátoch amerických sa uskutoční na festivaloch v New Yorku a Palm Springs od 9. do 12. januára.

Filmová dráma z povojnového obdobia (1945–1948) o vzostupe a páde na pozadí doby, ktorá dodnes ovplyvňuje naše životy, prináša pravdivý príbeh rozporuplnej osoby, šéfa zahraničnej rozviedky Zdeňka Tomana. Ten významne ovplyvnil vývoj v povojnovom Československu, bol bezškrupulózny obchodník s obrovskou mocou a zásadnou úlohou – zohnať peniaze, ktoré komunistom vyhrajú voľby. Toman vedel peniaze zabezpečiť pre seba, rodinu i pre stranu šmelinou, vydieraním, obchodmi s vojnovými zločincami aj ich obeťami.

Medzinárodná premiéra Tomana v New Yorku je súčasťou 28. ročníka New York Jewish Film Festivalu (NYJFF), jedného z najstarších a najvplyvnejších filmových festivalov s dielami so židovskou tematikou. Každoročne uvádza najlepšie dokumenty, celovečerné a krátke filmy z celého sveta, ktoré prinášajú témy spojené so židovskou históriou, kultúrou a rozmanitou skúsenosťou. Tento ročník predstaví vyše 30 snímok, z nich mnohé uvedú vo svetovej alebo americkej premiére. Hlavnými organizátormi NYJFF sú Židovské múzeum a filmová spoločnosť Lincoln Center.

„Festivalové projekcie nám majú poslúžiť ako príprava pre širšiu kinodistribúciu Tomana v USA, Mexiku a Kanade. Oba festivaly navštevujú novinári z významných filmových magazínov. Pre nás budú zásadné prvé recenzie a debaty s divákmi, čo je ideálna spätná väzba. Stratégiu ako osloviť americké publikum pripravujeme s Neilom Friedmanom zo spoločnosti Menemsha Films, ktorý s nami spolupracoval na našich filmoch nominovaných na Oscara Musíme si pomáhať a Želary. Verím, že nám oba festivaly pomôžu ako odrazový mostík aj pre zahraničnú distribúciu a šnúru ďalších medzinárodných festivalov,“ zdôvodňuje režisér a producent Ondřej Trojan.

Podľa Ľubice Orechovskej z PubRes do New Yorku prídu film uviesť Ondřej Trojan a slovenská koproducentka Zuzana Mistríková. Ďalším významným uvedením filmu Toman bude jeho projekcia na 30. Medzinárodnom filmovom festivale v Palm Springs, kde sa Toman predstaví medzi 180 filmami z celého sveta. Festivalová cesta Tomana pokračuje do Chicaga a Santa Barbary – miest, kde dodnes žije Tomanova americká rodina a sám Zdeněk Toman je v tamojšej komunite stále známou postavou.

Film Toman vznikol v koprodukcii Total Helpart T.H.A., PubRes, Českej televízie, Fortuna Film und TV, RTVS, Barrandov Studio, a.s., s podporou Státního fondu kinematografie a Audiovizuálneho fondu. Do slovenských kín ho uviedla distribučná spoločnosť Forum Film vlani 18. októbra.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

#Toman #premiéra #New York #film
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk