Film Sklenená izba sprevádza výstava kostýmov vo vile Tugendhat

Uvedenie filmu sprevádza zároveň výstava filmových kostýmov Kataríny Štrbovej Bielikovej, ktorá bude umiestnená v priestoroch vily Tugendhat v Brne od 30. januára do 11. marca.

22.01.2019 07:00
Karel Roden Foto:
V jednej z rolí filmu Sklenená izba sa objaví aj Karel Roden.
debata

„Symbolické otvorenie výstavy prestrihnutím pásky prisľúbil 29. januára o 16.15 h prezident SR Andrej Kiska,“ informovala za tvorcov Tímea Pajtinková.

Katarína Štrbová Bieliková navrhla a vytvorila k filmu, ktorý sa odohráva v pomerne veľkom časovom úseku, 90 pôvodných kostýmov. V ikonickej vile bude vystavená dvadsiatka vybraných. „Vytvoriť kostýmy k filmu Sklenená izba, odohrávajúcom sa v rozpätí takmer štyridsiatich rokov, bola pre mňa, ako kostýmovú výtvarníčku, úloha snov,“ hovorí kostýmová výtvarníčka a dodáva: „Vlastne to bolo hneď niekoľko snov: zachytiť v kostýmoch plynutie času, príbehy postáv, sledovať premeny nálad, dejové vrcholy a prepady, chvíle šťastia i veľkého trápenia. Zobraziť spoločenské zmeny, striedanie módy, či spôsob obliekania. Kostýmom a maskou vyjadriť, ako hrdinky starnú, čo strácajú a čo si uchovávajú na svojom vzhľade.“

Výstava by mala byť malou ukážkou procesu tvorby kostýmov, ktorý predchádza momentu, kým si divák sadne do kina a nechá na seba pôsobiť výsledok. „Po prečítaní scenára viedla moja prvá cesta do vily Tugendhat. Tu, uprostred tej nádhery, kde človek nevníma, že dom tu stojí už 90 rokov, som pocítila, že aj v kostýmoch, ktoré budem navrhovať, by som sa mala pokúsiť o nadčasovosť. Ako ale spojiť potrebu zobraziť plynutie času a zároveň nadčasovosť? Mojím riešením bola štylizácia, ktorá kladie dôraz dialóg so súčasným divákom, používa moderný jazyk a zodpovedajúce dobové siluety, nerekonštruuje detaily a nekladie si za cieľ byť striktne historicky presná,“ poodhaľuje proces tvorby Štrbová Bieliková, popredná kostýmová výtvarníčka, ktorá navrhla a vytvorila kostýmy k viac ako tridsiatim českým a slovenským celovečerným filmom, a tiež k niekoľkým televíznym seriálom. Bola päťkrát nominovaná na Českého leva a svoju nomináciu na zisk tohto ocenenia za najlepšie kostýmy premenila pri filme Masaryk. Je tiež držiteľkou troch národných cien Slnko v sieti za najlepšie kostýmy k snímkam Líbanky, Masaryk a Křižáček.

Film režiséra Juliusa Ševčíka bude mať distribučnú premiéru 14. marca. V hlavných úlohách sa predstavia zahraničné i domáce hviezdy ako Carice van Houten, Hanna Alström či Claes Bang, Alexandra Borbély, Roland Moller, Karel Roden, Martin Hofmann, Karel Dobrý, Zuzana Fialová alebo Vladimír Polívka.

Plagát, ktorý vytvoril Jan Poukar, zobrazuje hlavné predstaviteľky filmu Carice van Houten a Hannu Alström. Za nimi je preslávená onyxová stena ako symbol Sklenenej izby.

Rovnomenný román Simona Mawera sa stal svetovým bestsellerom, bol preložený do desiatok jazykov a nominovaný na prestížne literárne ocenenie The Man Booker Prize.

debata chyba
Viac na túto tému: #výstava #kostýmy #Sklenená izba #Katarína Štrbová Bieliková