V najsledovanejšej kategórii film roka sa o cenu uchádzajú štyri snímky, na ktorých sa podieľalo Slovensko. Okrem majoritne slovenského Tlmočníka režiséra Martina Šulíka sú to aj Jan Palach režiséra Roberta Sedláčka, Toman Ondřeja Trojana a Všetko bude režiséra Olma Omerzu. Päticu uzatvára Zlatý podraz Radima Špačka. Prvá štvorica filmov získala aj nomináciu v kategórii réžia, Radimovi Špačkovi sa neušla – českí filmoví akademici uprednostnili Jana Švankmajera a jeho vraj posledný celovečerný film Hmyz. Celkovo získal 5 nominácií.
Špačkova snímka má nominácií 9. Režisér, ktorý je držiteľom Českého leva za film Pouta, sa v novinke inšpiroval skutočnými udalosťami. Je príbehom o láske, basketbale, nádeji, víťazstve československých basketbalistov na majstrovstvách Európy 1946 v Ženeve aj o spornej prehre so Sovietmi vo finále šampionátu v Paríži v roku 1951. „Aj keď sa tento film odohráva pred zhruba sedemdesiatimi rokmi, tak je vlastne veľmi aktuálny, pretože rozpráva o tom, čo všetko obnáša, keď si chce človek zachovať svoju česť. Celý film rozpráva príbeh mladých ľudí, ktorí sa chcú baviť, športovať, chalani chcú behať za dievčatami a bohužiaľ sa narodili v takej dobe, ktorá pred nich kladie veľké prekážky a rôzne ich skúša,“ povedal kultúrnemu portálu Informuji.cz režisér.
O neľahkej dobe, v ktorej sa lámali charaktery, rozpráva aj historická dráma Toman. Jej protagonistom je vedúci odboru zahraničnej rozviedky Zdeněk Toman (Jiří Macháček), ktorý ovplyvňoval politický vývoj v Československu v rokoch 1945 – 1948 a prispel k tomu, že komunisti mohli prebrať moc v krajine. "Keď sa ku mne v roku 2011 dostal prvýkrát scenár, bol to hrubý fascikel o Tomanovi a tá látka sa mi zdala aktuálna. Bál som sa, že v roku 2018 už nebude. Myslel som si, že sa to v politike už viac vyčistí, avšak opak bol pravdou. Až som sa začínal tej aktuálnosti príbehu báť,“ povedal pre Pravdu režisér Ondřej Trojan. Za Tomana sú nominovaní aj slovenskí tvorcovia – Katarína Štrbová Bieliková (kostýmy) a Michal Novinski (hudba).
Aj ďalší z českých filmov roka reflektuje historické dianie. Niekoľko rokov po Agnieszke Hollandovej a jej Horiacom kri nakrútil príbeh Jana Palacha režisér Robert Sedláček. Jeho film má 8 nominácií. „Palach sa neupálil pre ruské tanky. To bral ako fakt. (…) To, čo však Palach neuniesol, bolo, ako rýchlo sa s tým všetci vyrovnali. Ako rýchlo sa z čiernej stala biela. Ako rýchlo sa z okupácie stala bratská pomoc,“ povedal Sedláček pre Pravdu s tým, že film koncipoval tak, aby bol najmä pre mladých, ktorí už nemajú toľko znalostí o kontexte celej udalosti.
Filmom roka sa môže stať aj Tlmočník Martina Šulíka. V roadmovie v hlavných úlohách s Jiřím Menzlom a Petrom Simonischekom hrá tiež dôležitú úlohu história. „Obe hlavné postavy sú starší páni a práve v tomto vyššom veku ich trápi otázka, ktorá sa týka ich rodičov. Muž, ktorého hrám, chce vedieť, čo všetko jeho otec spáchal počas 2. svetovej vojny. Syn obete a syn páchateľa sa tak o generáciu neskôr zblížia,“ povedal počas nakrúcania filmu pre Pravdu Simonischek. Tlmočník má štyri nominácie vrátane kategórií scenár (Marek Leščák, Martin Šulík) a kamera (Martin Štrba).
Až desať nominácií má koprodukčná roadmovie o priateľstve dvoch chlapcov Všetko bude. „Pre mňa je ten film o období, keď človek ešte nemá napríklad predsudky, má dostatok voľnosti, ale je to obdobie, ktoré sa veľmi rýchlo pominie. Obaja sa totiž vrátia do spoločnosti, ktorá nie je otvorená voči, povedzme, ich outsiderstvu a podobne,“ povedal pre Pravdu režisér Olmo Omerzu. Slovenská hudobníčka Monika Midriaková získala za Všetko bude nomináciu v kategórii hudba, celkovo snímka môže získať iba 9 cien – medzi herečkami vo vedľajšej úlohe sú totiž za film nominované Eliška Křenková aj Lenka Vlasáková.
Desať nominácií má aj Hastrman, ktorý je celovečerným režijným debutom Ondřeja Havelku. Zvláštny ľúbostný príbeh z 19. storočia o zničujúcej vášni a boji s pudmi vznikol podľa románovej predlohy Miloša Urbana ocenenej Magnesiou Literou a účinkujú v ňom Karel Dobrý, Simona Zmrzlá či Jiří Lábus.
Za komornú snímku režiséra Jakuba Červenku Hovory s TGM získal nomináciu na Českého leva Martin Huba. Vo filme v úlohe Masaryka diskutuje s Karlom Čapkom v podaní Jana Budařa. „Je to podľa knižky Hovory s TGM, čiže hovoríme o živote, o láske, o demokracii. O práve na zasiahnutie do celospoločenských dejov. Sú tam názory na českých politikov, na slovenských politikov, hovorí sa tam o Štefánikovi,“ povedal Huba v lete pre Pravdu. Masaryka si zahral už predtým, keď ho režisér Robert Sedláček obsadil do tejto úlohy v seriáli České století.
O tom, kto si odnesie Českého leva, rozhodne Česká filmová a televízna akadémia, ktorá výsledky vyhlási v priamom prenose 23. marca.
Prehľad nominovaných v 26. ročníku udeľovania cien Český lev:
Najlepší film:
- Jan Palach
- Tlmočník
- Toman
- Všetko bude
- Zlatý podraz
Najlepší dokumentárny film:
- Až přijde válka
- King Skate
- Nic jako dřív
- Planeta Česko
- Švéd v žigulíku
Najlepšia réžia:
- Hmyz – Jan Švankmajer
- Jan Palach – Robert Sedláček
- Tlmočník – Martin Šulík
- Toman – Ondřej Trojan
- Všetko bude – Olmo Omerzu
Najlepší ženský herecký výkon v hlavnej úlohe:
- Simona Zmrzlá – Hastrman
- Ivana Chýlková – Chata na predaj
- Jenovéfa Boková – Chvilky
- Zuzana Bydžovská – Jan Palach
- Kateřina Winterová – Toman
Najlepší mužský herecký výkon v hlavnej úlohe:
- Karel Dobrý – Hastrman
- Martin Huba – Hovory s TGM
- Viktor Zavadil – Jan Palach
- Jiří Macháček – Toman
- Tomáš Mrvík – Všetko bude
Najlepší ženský herecký výkon vo vedľajšej úlohe:
- Jana Synková – Chata na predaj
- Tatiana Vilhelmová – Otcova volga
- Kristýna Boková – Toman
- Eliška Křenková – Všetko bude
- Lenka Vlasáková – Všetko bude
Najlepší mužský herecký výkon vo vedľajšej úlohe:
- Jan Kolařík – Hastrman
- Jiří Lábus – Hmyz
- Jan Vondráček – Jan Palach
- Jan František Uher – Všetko bude
- Jan Hartl – Zlatý podraz
Najlepší scenár:
- Tomáš Pavlíček, Lucie Bokšteflová – Chata na predaj
- Eva Kantůrková – Jan Palach
- Marek Leščák, Martin Šulík – Tlmočník
- Zdenka Simandlova, Ondřej Trojan – Toman
- Petr Pýcha – Všetko bude
Najlepšie kostýmy:
- Andrea Králová – Čertovské pero
- Eva Kotková – Hastrman
- Tomáš Chlud – Jan Palach
- Katarína Štrbová Bieliková – Toman
- Simona Rybáková – Zlatý podraz
Najlepšia filmová scénografia:
- Henrich Boráros, Robert Smolík – Čertovské pero
- Petr Pištěk – Hastrman
- Jan Švankmajer, Václav Švankmajer – Hmyz
- Tomáš Svoboda – Toman
- Jiří Sternwald, Karel Vaňásek – Zlatý podraz
Najlepšie masky:
- Zdeněk Klika – Čertovské pero
- Jana Červenková – Hastrman
- Jana Bílková – Jan Palach
- Jana Bílková – Toman
- Jaroslav Šámal – Zlatý podraz
Najlepšia hudba:
- Cyril Kaplan, Jiří Konvalinka, Kryštof Kaplan – Domestik
- Petr Wajsar – Hastrman
- Michal Novinski – Toman
- Monika Midriaková, Šimon Holý, Pawel Szamburski – Všetko bude
- Jakub Kudláč – Zlatý podraz
Cena Magnesia za najlepší študentský film – neštatutárna cena:
- Cukr a sůl – Adam Martinec
- Home Sleep Home – Adam Koloman Rybanský
- Noc s agamou – Tomáš Janáček
- Spolu sami – Diana Cam Van Nguyen
- Sto dvacet osm tisíc – Ondřej Erban
Najlepší strih:
- Jan Daňhel – Hastrman
- Jan Daňhel – Hmyz
- Vladimír Barák – Toman
- Jana Vlčková – Všetko bude
- Anna Johnson Ryndová – Zlatý podraz
Najlepší zvuk:
- Jan Šulcek, Jakub Jurásek, David Titěra – Domestik
- Jiří Melcher – Hastrman
- Ivo Špalj – Hmyz
- Jiří Klenka – Toman
- Marek Hart, Viktor Prášil – Zlatý podraz
Najlepšia kamera:
- Diviš Marek – Hastrman
- Martin Štrba – Tlmočník
- Tomáš Sysel – Toman
- Lukáš Milota – Všetko bude
- Vladimír Smutný – Zlatý podraz
- Najlepší filmový plagát – neštatutárna cena: Toman – Tomáš Zilvar, Lukáš Francl, Barbara Trojanová, Maxmilian Denkr
- Cena filmových fanúšikov – neštatutárna cena: Úsmevy smutných mužov