Febiofest predstavil sekciu Zrkadlo minulosti

Program 26. ročníka Febiofestu bude mať podtitul Zlo sa vo filme neskryje a najviac zarezonuje v sekcii Zrkadlo minulosti, ktorá už tradične prináša diela zlatého fondu domácej i svetovej kinematografie.

30.01.2019 09:00
Charlie Chaplin Foto:
Na snímke herec a režisér Charlie Chaplin, ktorého film Diktátor si budú môcť diváci na Febiofeste tento rok pozrieť.

Návštevníci a návštevníčky sa môžu tešiť na kultové filmy ako napríklad čiernobielu komédiu Charlieho Chaplina Diktátor z roku 1940, ktorá neopakovateľným spôsobom podáva satiru na nemecký fašizmus a na jeho vodcu Adolfa Hitlera, ale aj dokumentárny film Leni Riefenstahl z roku 1935 Triumf vôle, ktorý naopak silnou propagandou vyzdvihuje strojcu smrtonosného režimu v pozitívnom duchu.

MFFK Febiofest uvedie aj vojnovú snímku Diamanty noci (1964) režiséra Jana Němca podľa diela Arnošta Lustiga o úteku dvoch mladíkov z transportu smrti do koncentračného tábora či Prípad Barnabáš Kos (1964) režiséra Petra Solana o netalentovanom, no nadmieru ctižiadostivom hudobníkovi, ktorý sa pokútnymi praktikami stane riaditeľom veľkého orchestra.

Mysteriózny nemý horor Upír Nosferatu (1922) Friedricha Wilhelma Murnaua bude na špeciálnej festivalovej projekcii sprevádzať živá hudba. Premietania väčšinou novo zdigitalizovaných archívnych filmov doplnia aj prednášky, ktoré snímky zasadia do historického a spoločenského kontextu. “Každý z vybraných filmov má iné žánrové východiská, ale každý ukazuje rôzne podoby zla. Temným silám sa v nich však nepodarí vyhrať. Dnes sa často hovorí, že svet fikcie je tu pre to, aby nás zabavil. Zrkadlo minulosti ale dokazuje, že film sa ako médium nikdy nevzdal svojej spoločenskej zodpovednosti a pre divákov môžu byť filmové súboje dobra a zla ponaučením a nádejou,“ povedal umelecký riaditeľ MFFK Febiofest Přemysl Martinek.

„Spoločnosť ovládol strach z budúcnosti a my tomu strachu chceme nastaviť zrkadlo,“ odôvodnil výber podtitulu festivalu Martinek. „Cieľom je priniesť na plátno príbehy, ktoré ukážu, že zlo nie je novou entitou, že tu bolo odjakživa a jeho porážka je zafixovaná v samotnom genetickom kóde ‚rozprávania‘. My predsa od malička vieme, čo je zlo, len sa nám dnes pod nánosom neprávd a hoaxov zdá menej rozpoznateľné,“ doplnil.

Festivalovú tému zdôrazňuje aj tohtoročný vizuál. „Mohol by vôbec dnes vzniknúť taký provokatívny a aktuálny film, akým bol Chaplinov Diktátor, na ktorý plagát odkazuje? Alebo sme už príliš opatrní či politicky korektní?,“ vyjadril sa Martinek. „Sila filmu spočíva v tom, že odráža realitu tak intenzívne, že máme tendenciu v ňom vidieť pravdu, a to sa zneužívalo a zneužíva. Chceme naším vizuálom dokázať, že najdôležitejší je kritický postoj diváka, jeho schopnosť nadhľadu a empatie,“ dodal.

Hlavný motív práce s „rozpixelovaným“ obrazom odkazuje podľa autora vizuálu Mareka Kianičku na dnešný svet digitálnych médií, cez ktorý sa v súčasnosti pomerne nekontrolovane šíria idey „zla“ či extrémizmu. Pixle sú zároveň symbolom znejasňovania a stierania hraníc a relativizácie zla a jeho obrazu.

Medzinárodný festival filmových klubov Febiofest sa uskutoční od 20. do 26. marca v Bratislave a následne poputuje do ďalších slovenských miest. Prinesie vyše sto snímok v deviatich sekciách, exkluzívne premiéry filmov ocenených na prestížnych zahraničných festivaloch, nové domáce snímky, pocty osobnostiam svetovej kinematografie, medzinárodnú súťaž, detské snímky i bohatý sprievodný program. V Bratislave sa bude konať v Kine Lumiere, v Kine Mladosť a Artkine za zrkadlom.

TV Pravda: Aké bolo nakrúcanie nového slovenského filmu Trhlina (vysielané 24.1.2019).

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy
debata chyba
Viac na túto tému: #filmový festival #diktátor #Febiofest #Charlie Chaplin #Upír Nosferatu