Zimný filmový festival 4 živly predstaví filmy s témou nula

06.02.2019 07:00
Dobrá smrť
V programe festivalu sa objaví aj nový dokumentárny film Dobrá smrť (2018) slovenského režiséra Tomáša Krupu. Autor:

Ôsmy ročník Zimného filmového festivalu 4 živly, ktorý sa uskutoční v dňoch 22. až 24. februára v Banskej Štiavnici, prinesie hrané, dokumentárne i experimentálne filmy s témou nula.

„Vlani sme venovali dvadsiaty ročník letnej verzie nášho podujatia téme happy end a povedali sme si, že bude na mieste po ňom – trochu nadnesene – začať od nuly,“ objasnil výber témy výkonný riaditeľ festivalu Ondrej Starinský. „Zimná téma tradične predznamenáva tému letného festivalu, ktorou budú v auguste čísla. Nula je podtémou, ktorá si zaslúži väčšiu pozornosť, aj preto sme jej venovali zimné 4 živly,“ doplnil.

Festival počas troch dní ponúkne filmy, ktoré sa líšia dátumami vzniku i krajinami produkcie. V programe sa objavia také rozdielne tituly ako výnimočný sovietsky film Mesto Zero (1989), povojnová reflexia Nemecko v roku nula (1948) alebo celkom nový dokumentárny film Dobrá smrť (2018) slovenského režiséra Tomáša Krupu, ktorý na podujatí uvedú v exkluzívnej predpremiére za účasti tvorcov a tvorkýň. Snímka sleduje osud nevyliečiteľne chorej ženy, ktorej posledným želaním je zomrieť dôstojne a rozhodne sa naplánovať svoju cestu za eutanáziou z Veľkej Británie do Švajčiarska, kým jej ešte zostávajú zvyšky síl.

V programe festivalu nebude chýbať vyhodnotenie tretieho ročníka súťaže Iné vízie SK, ktorá hľadá to najlepšie zo slovenskej audiovizuálnej tvorby, balansujúcej na pomedzí filmu, animácie a výtvarného umenia. 4 živly premietnu päticu diel, ktoré do finále vybral kurátor András Csefalvay, víťaz prvého ročníka súťaže. Trojčlenná odborná porota spomedzi nich vyberie víťaza.

Program 8. Zimného filmového festivalu 4 živly doplní koncert zoskupenia Teatro Fatal, večerné párty, výstava výtvarného umenia, obľúbený filmový kvíz či inšpiratívna diskusia Raňajky s… .

TV Pravda: Slovenský film fičí vpred, hovorí Jiří Mádl (vysielané 2. 2. 2019).

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#filmový festival #banská štiavnica #4 Živly #Dobrá smrť
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku