Štyri filmy z hlavnej súťaže Berlinale uvidia aj diváci v slovenských kinách

Porota 69. ročníka Medzinárodného filmového festivalu v Berlíne na čele s francúzskou herečkou Juliette Binocheovou v sobotu 16. februára udelila hlavné ceny tohto prestížneho filmového podujatia. „Hneď štyri filmy z hlavnej súťažnej sekcie uvedie do slovenských a českých kín Film Europe Media Company,“ za spoločnosť informovala jej PR manažérka Dagmar Krepopová.

19.02.2019 16:00
Fatih Akin Jonas Dassler The Golden Glove Foto: ,
Režisér, scenárista a producent Fatih Akin (vľavo) a herec Jonas Dassler, hlavný predstaviteľ filmu U Zlatej rukavice (The Golden Glove), ktorý slovenskí diváci tiež uvidia na festivale Be2Can.
debata

„Štvoricu filmov z hlavnej súťaže doplňuje snímka zo sekcie Panorama. Všetky berlínske tituly budú počas roka uvedené v kinách a v rámci jesennej prehliadky Be2Can,“ dodala. Diváci sa môžu tešiť na snímku čínskeho režiséra Wanga Xiaoshuaia „Zbohom, synu“, ktorá sa hneď po svojom uvedení stala jedným z favoritov súťaže. Trojhodinová rodinná sága zachytáva niekoľko desaťročí z nedávnej čínskej histórie prostredníctvom príbehu manželského páru postihnutého osudovou tragédiou. Film reflektuje prostredníctvom osobnej ľudskej drámy odvrátenú stránku čínskej kultúrnej revolúcie a najmä politiky, a okrem iného dokazuje, že veľké city nepotrebujú veľké filmové gestá. Obaja predstavitelia hlavných úloh – herec Wang Jingchun a herečka Yong Mei – získali Strieborných medveďov za najlepšie herecké výkony.

Emotívnu drámu „Narušiteľ systému“ o deväťročnom dievčati s problémovým správaním a tvárou anjela nakrútila ako svoj debut nemecká režisérka Nora Fingscheidtová. Príbeh dieťaťa, ktorého matka sa nezvláda o neho starať a pri ktorom sú bezradní aj sociálni pracovníci, je svedectvom o neutíšiteľnom vzdore i túžbe po láske. V hlavnej úlohe filmu, ktorého tempo je podobne intenzívne ako hrdinkine emócie, podáva autentický výkon Helena Zengelová. Snímka získala Strieborného medveďa – Cenu Alfreda Bauera za film, ktorý otvoril filmovej tvorbe nové perspektívy.

Za rukavicu hodenú do tváre divákov označili niektorí kritici zrejme najviac diskutovaný film berlínskeho festivalu – naturalistickú drámu “U Zlatej rukavice“ režiséra Fatiha Akina. Nemecký filmár, ktorého thriller Odnikiaľ bol minulý rok nominovaný na Oscara, sa tentoraz ponoril do iných vôd. Spracoval skutočný príbeh masového vraha Fritza Honku, ktorý v 70. rokoch minulého storočia brutálne vraždil prostitútky a staré ženy v hamburskej štvrti St. Pauli.

Do zapadnutej dediny kdesi na kanadskom vidieku situoval svoju temnú drámu s hororovými prvkami „Antológia mesta duchov“ režisér Denis Coté. Postarší manželský pár sa nedokáže zmieriť so smrťou syna, ktorý spáchal samovraždu, a zdá sa, že čas pre neho stratil zmysel. Na 16 mm filmový materiál nakrútená snímka prináša znepokojujúce úvahy o smrti a osude.

Piatym filmom, ktorý príde do slovenských a českých kín z Berlinale, je nemecká dráma „Všetky moje lásky“, ktorú uviedli v sekcii Panorama. Príbeh režiséra Edwarda Bergera je portrétom troch dospelých súrodencov hľadajúcich lásku a svoje miesto na svete.

TV Pravda: Teodor Kuhn o svojom debute Ostrým nožom inšpirovanom vraždou Daniela Tupého (vysielané 14.2.2019).

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #film #Berlinale #Fatih Akin