Art Film Fest ponúkne filmy ako Vice, Vox Lux aj dokument od Kusturicu

21.05.2019 05:00
Christian Bale Vice
Christian Bale ako Dick Cheney v snímke Vice. Autor:

Dvadsiaty siedmy ročník Medzinárodného filmového festivalu Art Film Fest, ktorý sa bude konať od 14. do 22. júna v Košiciach, ponúkne výber z novej európskej kinematografie i snímky z ďalších častí sveta.

Návštevníci a návštevníčky sa na ne môžu tešiť v rámci programových sekcií Okolo sveta a Európske zákutia.

V sekcii Okolo sveta organizátori festivalu predstavia životopisnú komediálnu drámu Vice (2018) oscarového režiséra Adama McKaya. Snímka o niekdajšom viceprezidentovi USA Dickovi Cheneym, ktorého stvárnil Christian Bale, divákom a diváčkam ponúkne náhľad do najvyšších vládnych štruktúr Spojených štátov a obraz byrokrata a politika so záľubou v moci.

V americkej hudobnej dráme Vox Lux (2018) Bradyho Corbeta sa zase Natalie Portman ukáže v úlohe speváčky, ktorá prežila streľbu na škole a neskôr sa z nej stala celosvetovo uznávaná popová ikona. Film je podľa Corbeta historickou melodrámou Ameriky v období rokov 1999 až 2017, v ktorej chcel zachytiť kľúčové udalosti a kultúrne vzorce určujúce začiatok tohto storočia – doby teroristických útokov a masovo zbožňovaných polobohov.

Návštevníci a návštevníčky Art Film Festu si tiež budú môcť pozrieť dokument El Pepe, život na vrchole (2018) od Emira Kusturicu, ktorý vznikol v argentínsko-uruguajsko-srbskej koprodukcii. Film je sondou do života bývalého prezidenta Uruguaja Josého „Pepe“ Mujicu. Politický aktivista a bývalý partizánsky bojovník, ktorý sa dostal na vrchol vďaka pravdivosti svojej viery, sa stretol s Kusturicom a rozprával sa s ním o zmysle života.

Programová sekcia Európske zákutia divákom a diváčkam ponúkne komediálnu drámu Dva životy (2018), ktorá sa sústreďuje na neprestajné zmeny vo svete a neschopnosť človeka sa všetkým prispôsobiť. Film sleduje život úspešného parížskeho vydavateľa, ktorý pochybuje o kvalitách nového rukopisu jedného z jeho autorov. Jeho manželka, ktorá je známa divadelná herečka, naopak, pochybnosti nemá.

Krimitriler Fabrika (2018) ruského režiséra Jurija Bykova sa odohráva v schátranej priemyselnej budove na predmestí. Vo fabrike pred privatizáciou pracovalo mnoho ľudí, keď však majiteľ oznámi bankrot, niekoľko robotníkov, ktorým dlhuje mzdu ho unesie. Skupina však zostane v pasci, pretože budovu obkľúčia polícia aj majiteľova ochranka, a tak sa začne vojna nervov, trpezlivosti a dôvery.

Príbeh vesmírneho korábu prepravujúceho ľudí na novú domovskú planétu Mars ponúkne švédsko-dánske sci-fi Aniara (2018). V snímke režisérskeho dua Pella Kagerman a Hugo Lilja sa loď zrazí s vesmírnym odpadom a vychýli sa z kurzu. Pasažieri si začnú pomaly uvedomovať, že už sa nikdy nevrátia a budú pokračovať v ceste prázdnym vesmírom.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#art film fest #vox
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku