Art Film Fest ocení Kvietika, Lábusa aj Luknára

Medzinárodný filmový festival Art Film Fest každoročne láka bohatým programom, ale aj množstvom známych tvárí, ktoré sa osobne zúčastňujú uvedenia svojich diel. 27. ročník podujatia privíta desiatky hostí z rôznych oblastí filmového umenia, niektorí z nich si na festivale prevezmú ocenenia za svoje pôsobenie a prínos v tejto oblasti.

04.06.2019 15:41
Štefan Kvietik Foto: ,
Slovenský herec Štefan Kvietik si prevezme Cenu prezidenta festivalu Art Film Fest.
debata (1)

Zrejme najväčšiu pozornosť širokej verejnosti vyvoláva odovzdávanie cien Hercova misia. Festival tradične odovzdáva dve ocenenia významným osobnostiam hereckého umenia. Tento rok jedna z cien zostane na Slovensku – získa ju Roman Luknár, obľúbený herec, ktorý sa objavil v desiatkach domácich, ale aj českých, maďarských či španielskych filmov, seriálov a inscenácií.

Za svoju rolu v obľúbenom filme Martina Šulíka Záhrada (1995) si na svoje konto pripísal nomináciu na Českého leva. Slovenskú národnú filmovú cenu Slnko v sieti získal za úlohu vo filme Pokoj v duši(2009) režiséra Vladimíra Balka, nominácie na ňu tiež za roly v snímkach Lidice (réžia: Petr Nikolaev,2011) a Toman (réžia: Ondřej Trojan, 2018). Objavil sa aj vo viacerých filmoch Jana Hřebejka, Miloslava Luthera či Andrei Slováčkovej. Festival vo svojom programe premietne jeho tohtoročný film Ostrým nožom (réžia: Teodor Kuhn, 2019) a v premiére aj snímku Casino.$k (réžia: Ján Sabol,2019).

Laureátom druhej Hercovej misie sa stane český herecký velikán Jiří Lábus. Všeobecne známym sa stal vďaka svojmu komediálnemu talentu, no presvedčil aj množstvom vážnych úloh. Televízne publikum ho pozná z relácií Studio Kamarád či Možná přijde i kouzelník, alebo zo seriálu Arabela (réžia: Václav Vorlíček, 1980). Za vedľajšie úlohy vo filmoch Amerika (réžia: Vladimír Michálek, 1994) a Klauni (réžia: Viktor Tauš, 2013) získal Českého leva, na slovenské Slnko v sieti bol nominovaný dvakrát – za vedľajšie úlohy vo filmoch Klauni a Hmyz (réžia: Jan Švankmajer, 2018).

Diváci a diváčky Art Film Festu budú mať možnosť jeho majstrovstvo oceniť vo filmoch Klauni a Kluci z hor (réžia: Tomáš Magnusek, 2018). Cenou Zlatá kamera oceňuje festival osobnosti svetového filmu za ich výrazný prínos kinematografii. Maďarský filmár Kornel Mundruczó má na svojom konte viacero dôležitých filmových diel, ale aj ocenení zo svetových festivalov. Vo svojej tvorbe rieši bytostné témy, ktoré presahujú súčasné normy a usporiadanie spoločnosti, skúma pojem morálky či právo človeka nepodvoliť sa konvenciám. Za snímku Šťastné dni (Szép napok, 2002) získal Strieborného leoparda na Medzinárodnom filmovom festivale v Locarne.

Jeho absolventský film Malý apokryf č. 2 (Kis Apokrif No. 2, 2004) bol prvým maďarským filmom vybratým do súťaže Cinéfondation v Cannes. Na tento festival sa potom Mundruczó pravidelne vracal. Johanna (2005), filmová operná adaptácia príbehu Johanky z Arcu, tam bola uvedená v sekcii Un Certain Regard a Delta (2008) už súťažila o Zlatú palmu a získala Cenu FIPRESCI.

Publikum Art Film Festu sa môže tešiť na premietanie filmu Biely Boh (Fehéristen, 2014), ktorý v Cannes vyhral súťaž Un Certain Regard, ale aj na jeho ostatnú snímku Mesiac Jupitera (Jupiter holdja, 2017). Mundruczó však dovolí nazrieť aj za pomyselnú oponu svojej tvorby – pripraví masterclass, teda prednášku, v rámci ktorej porozpráva o tom, ako vníma prácu filmára.

Ďalšou z čestných cien festivalu je Cena prezidenta festivalu, udeľovaná za rozvoj filmového umenia v domácom i medzinárodnom kontexte. Z rúk Milana Lasicu ju prevezme jeho herecký kolega Štefan Kvietik, jeden z najvýznamnejších a najobľúbenejších hercov v histórii slovenskej kinematografie.

Na filmovom plátne debutoval v roku 1960 v dráme Na pochode sa vždy nespieva (réžia: František Kudláč, 1960). K jeho najznámejším filmovým úlohám patria tie vo filmoch Majster Kat (réžia: Paľo Bielik, 1966), Medená veža (Martin Hollý, 1970), v televíznej trilógii Červené víno(réžia: Andrej Lettrich, 1972) či v ságe Tisícročná včela 1 – 2 (réžia: Juraj Jakubisko, 1983). Festival premietne film Boxer a smrť (réžia: Peter Solan, 1962), v ktorom Kvietik nezabudnuteľne stvárnil postavu bývalého boxera, väzneného v koncentračnom tábore.

Dôkazom, že sa Art Film Fest na východe Slovenska udomácnil, je jeho stúpajúca návštevnosť a obľuba medzi domácimi. „Košice sa čoskoro opäť na pár dní zmenia na hlavné mesto slovenskej kinematografie. Nás však teší aj to, že sa toto jedinečné podujatie darí šíriť do ďalších regiónov nášho kraja.

V tomto roku sa to podarilo cez naše stredné školy v Michalovciach a v Spišskej Novej Vsi, ktoré sa zapojili do vzdelávacieho projektu Obrazy (proti) extrémizmu. Art Film Fest chceme podporovať aj tým, že počas festivalových dní dovezieme stredoškolákov autobusmi do Košíc na vybrané premietania filmov,“ hovorí predseda Košického samosprávneho kraja Rastislav Trnka.

Primátor mesta Košice Jaroslav Polaček dodal: „Organizátori a tvorcovia Art Film Festu našli v Košiciach variabilnú a prirodzenú kultúrno-spoločenskú infraštruktúru. Som rád, že sa tento prestížny festival stal už neoddeliteľnou súčasťou umeleckého života v Košiciach, z ktorej si návštevníci pravidelne odnášajú veľa nezabudnuteľných a hlbokých diváckych zážitkov. Všetkých srdečne pozývam na 27. ročník festivalu, konajúceho sa v dokonalej symbióze s atmosférou nášho krásneho mesta.“

Ocenených tvorcov a mnoho ďalších osobností svetovej i domácej kinematografie budú môcť fanúšikovia stretnúť v Košiciach v dňoch 14. – 22. júna 2019.

© Autorské práva vyhradené

1 debata chyba
Viac na túto tému: #Košice #film #art film fest #Roman Luknár #Štefan Kvietik #kinematografia #Jiří Lábus