Šarkan Martina Smatanu má cenu z Annecy

, 18.06.2019 17:13
Cena pre film Šarkan z festivalu v Annecy.
Cena pre film Šarkan z festivalu v Annecy. Autor:

Krátky film Šarkan slovenského režiséra Martina Smatanu získal Cenu mladého publika na najväčšom festivale animovaného filmu v Annecy.

„Šarkan súťažil v konkurencii 3 096 filmov z 93 krajín,“ informovala Martina Pašteková z Asociácie slovenských filmových klubov. Film Šarkan, ktorý mal premiéru na festivale v Berlíne, môžu diváci vidieť v kinách od 13. júna ako predfilm k rozprávke Veľký zlý lišiak a iné príhody. Tá v roku 2017 získala v Annecy ocenenie ako najlepší francúzsky celovečerný animovaný film.

Šarkan rozpráva príbeh o spomínaní na tých, ktorí už nie sú medzi nami. „Keď sme minulý rok o tomto čase natáčali film v náročných podmienkach niekoľko mesiacov, naším jediným snom, ktorý nás držal pri živote a hnal ďalej, bolo to, že by raz Šarkana mohli vybrať na festival do Annecy,“ komentoval udalosť Martin Smatana. A ďalej priznal: „Ani v tom najanimovanejšom sne by nám však nenapadlo, že by tam mohol získať aj cenu. Nakoniec sa to podarilo a Šarkan získal Cenu mladého publika, čo pre nás znamená asi najväčšie zadosťučinenie, pretože detské publikum je úprimné, nič nepredstiera a niekedy môže byť aj dosť nekompromisné.“

Šarkan má na konte cenu aj zo Stuttgartu, na Slovensku získal Cenu divákov na MFFK Febiofest. „Čerstvou informáciou je, že Šarkana vybrali na medzinárodný festival animovaného filmu v Ottawe, kde bude mať svoju severoamerickú premiéru. Bude tu v oficiálnej súťaži mladého publika,“ informovala Pašteková.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

#šarkan #Martin Smatana #Annecy
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku