Po Pásla kone na betóne prichádza Loli paradička

12.07.2019 12:00
loli paradicka
Loli paradička príde do kín vo štvrtok 18. júla. Autor:

Tridsať rokov po snímke Pásla kone na betóne vznikol prvý autorský celovečerný film, ktorý pochádza výlučne z východného Slovenska.

Art Film Fest Košice priniesol v júni aj celoslovenskú premiéru autorského filmu prešovskej rodiny Staviarskych Loli paradička. Z festivalu si odniesla Divácku cenu a do kín príde vo štvrtok 18. júla.

„Aj som sa pri ňom nasmiala, aj som si trošku poplakala. Keď sa chcete aj vy zasmiať, tak príďte do kina, neobanujete,“ pozýva na film známa východoslovenská herečka Milka Zimková, scenáristka a hlavná protagonistka dnes už legendárneho filmu z 80. rokov Pásla kone na betóne.

Novú romantickú komédiu ideálnu pre spríjemnenie letných dní, počas ktorých príde do kín, vymyslela, režírovala a produkovala prešovská rodina Staviarskych. „Loli paradička je príbeh o láske, nádeji a trpkosti života,“ hovorí Víťo Staviarsky, laureát a niekoľkonásobný finalista ceny Anasoft Litera, ktorý je spolu so synom Richardom scenáristom a režisérom filmu. O strih filmu sa postaral ďalší syn Juraj a producentskú a produkčnú taktovku držala v ruke dcéra Marka.

Hlavnými hrdinami Loli paradičky sú Milan, jarmočný predavač cukroviniek, a Veronka, ktorá mu ukradla dva turecké medy. Zľutuje sa nad ňou a kúpi jej obed. Medzi oboma to zaiskrí a po búrlivej noci v lacnej ubytovni na okraji mesta sa do seba zaľúbia a začnú si plánovať spoločný život. Veronke neprekáža, že Milan nemá nohu. Milanovi zas neprekáža, že Veronka je Rómka.

V Loli paradičke hrajú takmer výlučne východoslovenskí herci. V úlohe Veronky vystupuje Kamilka Mitrášová, študentka Konzervatória Jozefa Adamoviča v Košiciach, jej filmového partnera Milana stvárnil Michal Iľkanin, herec Divadla Alexandra Duchnoviča v Prešove. Vo vedľajších úlohách hrajú napríklad Michal Solltész zo Štátneho divadla v Košiciach a Kveta Stražanová, herečka Divadla Jonáša Záborského v Prešove.

Východniarsku autentickosť filmu znásobuje mnoho dialógov v šarišskom nárečí. „Náš film o východniaroch je určený všetkým Slovákom, ktorí si chcú v kine príjemne oddýchnuť,“ komentoval snímku Richard Staviarsky. Absolvent filmovej a televíznej réžie na VŠMU v Bratislave má rád humor, o čom svedčí aj jeho stránka Glupe reči, kde stvárňuje niekoľko vymyslených charakterov (postavičiek), ako je napríklad známy Ďodik, hasič z Kendíc. Prioritne sa spolu s otcom živia ako jarmoční predavači zábavných a svietiacich hračiek. Práve toto prostredie ich inšpirovalo k napísaniu Loli paradičky.

„Predobraz Milana a Veronky sme nachádzali na mnohých jarmokoch. Rovnako aj ďalšie vtipné postavy a postavičky, ktoré sme umiestňovali do nášho príbehu,“ vysvetľuje Richard Staviarsky. Atmosféru filmu zvýrazňuje aj hudba, ktorej autormi sú Víťo Staviarsky a Štefan Cína. Interpretuje ju skupina Ľudová hudba Štefana Cínu.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#film #slovenský film #východ Slovenska #Loli paradička
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku