Film Pomaľované vtáča vybrali do hlavnej súťaže festivalu v Benátkach

26.07.2019 07:00
Pomaľované vtáča
Zľava: Václav Marhoul (réžia), Michaela Doležalová (Mlynárka) a Petr Kotlár (Joska) pri nakrúcaní filmu Pomaľované vtáča. Autor:

Najstarší filmový festival na svete v Benátkach zverejnil vo štvrtok výber filmov do hlavnej súťaže.

Vo výbere snímok, ktoré 76. ročník festivalu uvedie od 28. augusta do 7. septembra, je i česko-slovensko-ukrajinský film Václava Marhoula Pomaľované vtáča. TASR o tom informovala slovenská producentka filmu Ľubica Orechovská.

Režisér, scenárista a producent Václav Marhoul v reakcii priznal, že v takýto úspech neveril. „Nádej, že by to mohlo vyjsť, že by sa Pomaľované vtáča dostalo práve do Benátok, mi prišla pochabá. Ale som tak rád, že sa to podarilo, tak to tomu filmu prajem, prajem to všetkým mojím koproducentom, partnerom, sponzorom, hercom a štábu. Som veľmi rád, že som nesklamal ich očakávania v tomto smere, a aj keď nikto z nich zatiaľ film nevidel, tak aj ich dôveru, ktorú do mňa a do samotného filmu po celú dlhú dobu vkladali.“

V hlavnej súťaži MFF v Benátkach bude Pomaľované vtáča uvedené vo svetovej premiére spolu s ďalšími 20 filmami z celého sveta. „Český film sa stal súčasťou exkluzívneho výberu po dlhých dvadsiatich piatich rokoch, slovenský film sa v hlavnej súťaži neobjavil dokonca viac ako tridsať rokov,“ poznamenala Orechovská s tým, že Marhoulov film sa v súťaži o Zlatého leva stretne s filmami svetovo uznávaných režisérov, akými sú Roman Polanski, Steven Soderbergh, Noah Baumbach alebo Hirokazu Kore-eda. Predsedníčkou medzinárodnej poroty je argentínska režisérka, scenáristka a producentka Lucrecia Martel.

Po svetovej premiére v Benátkach uvedie Pomaľované vtáča aj 44. ročník MFF v Toronte (5. – 15. 9.) v jednej zo svojich dvoch najdôležitejších sekcií Special Presentations. Do českej kinodistribúcie vstúpi 12. septembra a slovenskí diváci ho v kinách uvidia o týždeň neskôr – 19. septembra.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#MFF Benátky #Pomaľované vtáča
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku