Ukradnutý štát Zuzany Piussi uvedú na festivale Jeden svet

Najnovší celovečerný film Zuzany Piussi Ukradnutý štát, ktorý reaguje na systém, v ktorom na Slovensku žijeme a ktorý sa môže dokončovať vďaka úspešnej crowdfundingovej kampani, bude v distribučnej predpremiére otvárať Medzinárodný festival dokumentárnych filmov Jeden svet 9. októbra 2019.

02.09.2019 10:00
Ukradnutý štát Foto:
Do širokej distribúcie po celom Slovensku snímka vstúpi od 10. októbra.
debata

Hneď od druhého dňa snímka vstúpi do širokej distribúcie po celom Slovensku. Kiná a filmové kluby, ktoré by oň mali záujem, sa môžu zapojiť do otvorenej výzvy. Dlhoočakávaný dokument podporí aj turné režisérky, novinárov a novinárok, ktorí budú diskutovať s publikom v regiónoch.

„Film je živý, reaguje na súčasné dianie na Slovensku a keďže to je absolútne v pohybe, ešte stále nakrúcam a zaznamenávam nové situácie a súvislosti. Môže byť otázne, či sa téma Ukradnutý štát dá vôbec dokončiť, obávam sa, že pri nej môžem zostarnúť a zomrieť,“ povedala filmárka Zuzana Piussi. Zároveň vyzdvihla dôležitosť diskusií, ktoré môžu ísť ďalej než film.

Vražda novinára a jeho priateľky v minulom roku odhalila prepojenia štátu, rôznych mafií a záujmových skupín natoľko, že ľudia išli do ulíc. Celovečerný film Ukradnutý štát sa zaoberá rôznymi verziami tejto skutočnosti a hlavne mechanizmami, ktoré ju tvoria. Ako vznikajú kauzy a únik informácií? Aj takéto otázky kladie filmárka Zuzana Piussi. Film sa zaoberá systémom, v ktorom žijeme, predstavuje viac než len syntézu výstupov, ktoré ponúkajú médiá, prináša pohľad za kulisy, na súvislosti, ktoré sú prekvapivé a ponúkajú možnosti uvažovať o našom živote a krajine novým spôsobom.

„Vzhľadom na vývoj skutočných udalostí, ktoré film tiež reflektuje a syntetizuje, sme sa rozhodli uviesť ho do slovenských kín čo najviac simultánne. Prosíme kiná, ktoré sa rozhodnú film účasťou v simultánnej premiére podporiť, aby ho nasadili aspoň na jednu, dve projekcie v týždni od 10. do 17. októbra (alebo o týždeň neskôr),“ zverejnil za producentov výzvu Vít Janeček zo spoločnosti D1film.

Na podporu distribúcie je naplánovaná aj séria projekcií s diskusiami s režisérkou alebo protagonistami filmu a ďalšími hosťami. Do dnešného dňa sa do výzvy zapojili: Trenčín (Artkino Metro, 10. 10.), Košice (Kino Úsmev, 11. 10.), Nitra (Kinoklub Nitra, 14. 10.), Poprad (Kino Tatran, 15. 10.), Prešov (Klub Wave, 16. 10.), Bratislava (Klub Pod lampou, 19. 10.), Malacky (Kino Záhoran, 6. 11.).

Od konca marca do začiatku mája tohto roku sa konala na stránke hithit.com crowdfundingová kampaň na dokončenie filmu Ukradnutý štát. Presne 262 ľudí prispelo za 44 dní sumou 15 780 eur, čím sa zbierka splnila na 105 percent. Zo získaných zdrojov sa dofinancuje strih a časť postprodukcie, rovnako ako aj animácie komiksových výtvarníkov Mareka Pokorného a Vojtěcha Mašeka, a zvuková a obrazová postprodukcia. Na občiansku verejnosť sa režisérka prostredníctvom crowdfundingu obrátila prvýkrát. Na zabezpečenie kinodistribúcie filmu prispel Audiovizuálny fond.

Zuzana Piussi svojou tvorbou prináša odvážny a originálny pohľad na javy a dianie v spoločnosti; okrem iných sú to filmy: Nemoc tretej moci (2011), Krehká identita (2012) a jej zatiaľ posledné filmy Obliehanie mesta (2019), ktorý na kremnickom prípade tematizuje všeobecné aspekty zápasu komunít s veľkými ťažobnými zámery a Univerzity a sloboda (2019) o premenách univerzít v čase masifikácie a komercionalizácie vzdelania, posledné dva vytvorila spolu s Vítom Janečkom. Filmárka symbolicky – 17. novembra 2018 – voľne sprístupnila svoje dokumenty s jedným jediným cieľom – aby sa dostali k ľuďom.

debata chyba
Viac na túto tému: #Jeden svet #Zuzana Piussi #predpremiéra #Ukradnutý štát