V Benátkach vstupuje do súťaže česko-slovenký veľkofilm. Zaboduje u poroty?

02.09.2019 13:53
Pomaľované vtáča Václav Marhoul
Režisér, scenárista a producent filmu Pomaľované vtáča Václav Marhoul. Autor:

Na filmovom festivale v Benátkach sa v pondelok uskutoční novinárska projekcia česko-slovensko-ukrajinskej snímky Pomaľované vtáča režiséra Václava Marhoula.

Adaptácia rovnomenného románu amerického spisovateľa poľsko-židovského pôvodu Jerzyho Kosińského znamená súťažnú účasť českej, ale aj slovenskej a ukrajinskej kinematografie na jednom z najväčších filmových festivalov po 25 rokoch. Zatiaľ posledným českým filmom ​​v hlavnej súťaži v Benátkach bol v roku 1994 film Jiřího Menzela Život a neobyčajné dobrodružstvá vojaka Ivana Čonkina, hlavné ocenenie tam získal v roku 1947 film Siréna režiséra Karla Steklého.

Oficiálna verejná projekcia filmu Nafarbené vtáča je na programe 3. septembra. V hlavnej súťaži súperí celkom 21 filmov, okrem iného vesmírna dráma Ad Astra (Ku hviezdam) režiséra Jamesa Graya v hlavnej úlohe s Bradom Pittom, historická dráma J'accuse (Žaluji) režiséra Romana Polanského či snímka The Laundromat (Práčovňa) režiséra Stevena Soderbergha.

Medzinárodný filmový festival v Benátkach 28. augusta oficiálne začal projekciou súťažného francúzsko-japonského filmu La veria (Pravda). V predvečer začiatku bolo na programe premietanie československého erotického filmu z roku 1933 Extáza.

Festival sa koná do 7. septembra. Medzi hlavné ceny patria Leone d'Oro (Zlatý lev), ktorý je udeľovaný najlepšiemu filmu, a cena Coppa Volpi, ktorá patrí najlepšiemu hercovi a najlepšej herečke. Zlatého leva za celoživotné dielo na tohtoročnom filmovom festivale v Benátkach dostal španielsky oscarový režisér Pedro Almodóvar.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Václav Marhoul #súťaž #sfilmovanie #román #Pomaľované vtáča #kniha #Benátky
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku