Zomrela talentovaná dokumentaristka Mária Rumanová

, 02.09.2019 15:31, aktualizované: 17:40

Vo veku 30 rokov pred pár dňami zomrela talentovaná dokumentaristka Mária Rumanová. Podľa jej pedagóga Jaroslava Vojteka informáciu potvrdila vedúca ateliéru dokumentárnej tvorby VŠMU Ingrid Mayerová a jej blízky kamarát, režisér Marek Šulík.

„Bola v mojom ročníku, kde máte päť študentov, takže vzťah s nimi je veľmi blízky a intenzívny. Sledujete ich, ako rastú, dozrievajú, a potom príde takáto neuveriteľná správa,“ povedal Jaro Vojtek, pedagóg a dokumentarista.

Podľa jeho slov Mária Rumanová bola výnimočná v tom, že prinášala nové témy a provokovala nimi, vedela spojiť autentickú realitu s hranou konštrukciou. „Bola nielen veľmi talentovaná dokumentaristka, ale aj ľudsky hodnotný človek. Vnímal som ju ako mladú, nastupujúcu generáciu dokumentaristov, ktorá má pred sebou budúcnosť. Ale zároveň bola veľmi citlivá a možno to jej ublížilo,“ dodal Vojtek.

Ešte nedávno sa stretli a rozprávali. „Tešil som sa, ako vo svojich postojoch vyrástla, zmohutnela. Mala rozrobené pekné projekty. Mala tiež pokračovať v škole ako pedagóg. Neviem, čo sa stalo,“ uzavrel. Mladá dokumentaristka si sama siahla na život.

Mária Rumanová sa predstavila filmom Hotel Úsvit, ktorý vznikol z jej bakalárskej práce. Podieľala sa napríklad na sérii dokumentov o slovenských spisovateľoch a ich knižných tituloch nominovaných do desiatky Anasoft litera 2018. Pre RTVS pripravovala pravidelnú kultúrnu reláciu Umenie.

Výnimočný talent Márie Rumanovej

RTVS so zármutkom prijala správu o úmrtí režisérky a dokumentaristky Márie Rumanovej. Jej prácu si diváci budú môcť pripomenúť vo vysielaní Dvojky v utorok 3. septembra o 23:50, RTVS odvysiela jej dokument Hotel Úsvit.

„Mladá režisérka a dokumentaristka patrila medzi najväčšie talenty súčasnej generácie slovenských dokumentaristov. Mária Rumanová spolupracovala niekoľko rokov s RTVS aj na relácii Umenie, v rámci ktorej vytvorila desiatky dielov o divadelných predstaveniach, činohre, tanečnom divadle alebo opere. Nešlo iba o publicistické reportáže, ale o osobité audiovizuálne eseje s vyzretým autorským rukopisom a zmyslom pre detail i krásu,“ uvádza RTVS.

V utorok 3. septembra RTVS odvysiela Rumanovej celovečerný debut – dokumentárny film Hotel Úsvit, ktorý sleduje osudy piatich protagonistov a ich vzájomne sa prepletajúce osudy. Dokument je situovaný do Čiernej nad Tisou, do pohraničného mesta čeliaceho nemilosrdnej realite úpadku.

„Hotel Úsvit, ktorý bol uvedený na prestížnom festivale v Amsterdame, napriek zdanlivej sociálnej beznádeji prináša silné lyrické a ľudské svedectvo o krehkej hranici medzi šťastím a bolesťou i životom a smrťou, a svedčí o výnimočnom talente Márie Rumanovej,“ uvádza RTVS.

#úmrtie #Mária Rumanová #Jaroslav Vojtek #film #dokument
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku