Festival Jeden svet bude reflektovať tému Stratení v súčasnosti

25.09.2019 09:40
FILM: Krehká identita
Režisérka Zuzana Piussi so svojím dokumentom Ukradnutý štát otvorí festival Jeden svet. Autor: ,

Festival Jeden svet, ktorého jubilejný 20. ročník sa v Bratislave uskutoční v dňoch 9. až 13. októbra, sa bude tentoraz niesť v téme Stratení v súčasnosti.

„Tento festival je typický tým, že vždy reflektuje súčasné dianie doma a v zahraničí. Tento rok reflektujeme našu minulosť, 30 rokov od Nežnej revolúcie, 20 rokov Jedného sveta a budeme hovoriť o tom, kam sme sa ako krajina posunuli, ako naša minulosť ovplyvnila našu prítomnosť a aká bude naša budúcnosť, ako sa k tomu postaviť v rámci svojich možností sami za seba a ako vytvárať lepšiu spoločnosť, v ktorej sa dobre žije,“ povedala umelecká riaditeľka festivalu, Diana Fabiánová.

Na aktuálny ročník podujatia, v rámci ktorého sa uskutoční 40 filmových projekcií a 14 diskusií, zavíta až 16 hostí a hostiek. „Príde k nám 16 skvelých majstrov svojho remesla. Filmári, spisovatelia, aktivisti, environmentalisti, filozof a vedec, ktorí svojou odbornosťou a nadaním obohacujú spoločnosť a krok za krokom posúvajú hranice jej chápania,“ uviedla Fabiánová.

Festival otvorí film Ukradnutý štát za osobnej účasti jeho autorky, filmárky Zuzany Piussi. Z amerického Oregonu na podujatie príde i režisérka Skye Borgman, ktorá slovenským divákom predstaví film Pod lampou tma odkrývajúci šokujúcu pravdu o utajovanom, no, bohužiaľ, tak častom sexuálnom násilí páchanom na deťoch.

Z Čiech prídu súťažiť o cenu Slovensko a Česko za ľudské práva dokumentaristi Theodora Remundová a Martin Mareček a z Viedne na festival zavíta režisér, performer a vedec Johannes Grenzfurthner, ktorý divákov po projekcii filmu Vitaj, umelá inteligencia! uvedie do tajov a budúcnosti sexuálneho života s robotmi. Priestor dostane aj poľský novinár Kamil Baluk a švajčiarsky autor Sacha Batthyany, ktorí prídu do Bratislavy uviesť svoje knihy.

Jeden svet bude tiež informovať slovenskú verejnosť o tom, ako sa realizuje sociálna pomoc doma i vo svete. „Uvedieme na ňom okrem iných napríklad film Stratený domov Juraja Mravca o slovenskej pomoci v Iraku alebo film Hluché dni Pavla Pekarčíka o sociálnej pomoci nepočujúcim ľuďom na Slovensku,“ povedal hlavný usporiadateľ festivalu, riaditeľ organizácie Človek v ohrození Braňo Tichý.

V rámci sprievodných podujatí sa počas festivalu uskutoční aj špeciálne interaktívne podujatie s názvom The Polarity Party pochádzajúce z dielne Dany Carpensen & The Michael Douglas Kollektiv. Na Slovensku sa mu začala venovať tanečníčka Katarína Brestovanská z občianskeho združenia Nový Priestor a návštevníci festivalu ho budú môcť zažiť zdarma 12. októbra o 18:00 v priestoroch Novej Cvernovky.

„The Polarity Party je akčný participatívny choreografický dialóg, účastníci prídu a sú súčasťou performance, zúčastňujú sa diskusie so svojimi sprievodcami, chodia po jednotlivých stanovištiach a zodpovedajú otázky týkajúce sa polarizácie, pričom na vlastných podnetoch a témach spoznávajú, čo tá polarizácia vlastne znamená,“ uviedla Brestovanská.

Po bratislavskej časti festival zavíta aj do ďalších slovenských miest, kde sa uskutočnia okrem samotných projekcií aj diskusie so študentmi.

#novinky #Jeden svet #film #festival #diana fabiánová
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku