Ministerstvo školstva neodporúča žiakom film Kto je ďalší?

28.11.2019 16:00
kto je dalsi
Ministerstvo školstva dáva od filmu ruky preč. Autor:

Ministerstvo školstva vzhľadom na spochybnenie preventívneho a edukatívneho zámeru filmu Kto je ďalší? neodporúča, aby sa žiaci zúčastnili na premietaní. Školám odoslali usmernenie.

V usmernení sa uvádza, že vzhľadom na spochybnenie preventívneho a edukatívneho zámeru filmu zo strany odborníkov Výskumného ústavu detskej psychológie a patopsychológie, ktorý je priamo riadenou organizáciou ministerstva školstva, nemôže odporúčať, aby sa žiaci zúčastňovali na projekcii filmu a seminároch organizovaných jeho tvorcami.

Rezort školstva pripomenul, že film nefinancoval, nesúhlasil s jeho produkciou, a preto ani nedal súhlas na uvedenie rezortu školstva ako partnera filmu vrátane použitia jeho loga. Zároveň ministerstvo vyzvalo organizáciu eSlovensko, ktorá sa podieľala na tvorbe filmu, aby názov a logo ministerstva zo stránok projektu odstránila. Spoločnosť reagovala s tým, že požiadavku rezortu akceptuje.

Na film poukázala aj europoslankyňa Lucia Ďuriš Nicholsonová (SaS), ktorá sa na ministerku školstva Martinu Lubyovú (SNS) obrátila na podnet psychológov a učiteľov, ktorí sú pohoršení tým, že film určený vekovej skupine slovenských žiakov starších ako 12 rokov má slúžiť ako prevencia voči šikanovaniu a samovraždám.

„Film sa nepochybne venuje dôležitým témam. Forma, akou sa zhostil šikanovania, sebapoškodzovania, negatívnych vplyvov sociálnych sietí a samovrážd medzi mladistvými, je však odbornou verejnosťou čoraz viac kritizovaná. Existuje oprávnené riziko, že namiesto preventívneho bude mať film na deti opačný účinok,“ uviedla v liste europoslankyňa.

Rezort školstva skonštatoval, že vo filme absentuje tzv. pozitívny jazyk, čiže empatické formulácie, podporné vety reflektujúce stav osôb, ktoré vo filme vystupujú. „Film nenapĺňa základný edukatívny rozmer edukáciu pozitívnym prístupom,“ dodal v stanovisku.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

#Kto je ďalší?
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku