Česká televízia zavádza piktogramy o obsahu programov, na sex upozornia spermie

Česká televízia bude od januára označovať malými obrázkami to, či relácie, ktoré vysiela, obsahujú sex, drogy, alkohol, násilie, strach a vulgárne vyjadrovanie.

31.12.2019 12:00
debata (1)

Označovanie má podľa televízie pomôcť rodičom v ich rozhodovaní sa, či sa na program bude môcť pozerať dieťa alebo nie. Na prítomnosť násilia v relácii upozorní nôž v ruke, na strach ruka zakrývajúci oko, na sex tri putujúci spermie.

Piktogramy označujúce obsah relácií v Českej... Foto: ČT
Piktogramy Piktogramy označujúce obsah relácií v Českej televízii.

„K tomuto samoregulačnému označovaniu relácií pristupuje ČT na základe rozhodnutia generálneho riaditeľa, a to už od začiatku januára 2020,“ oznámila tlačová hovorkyňa ČT Karolína Blinková. Symbolov bude päť, okrem spomínaných ešte na alkohol a drogy upozorní pohárik s vínom a injekcčná striekačka s drogou, na vulgarizmy potom preškrtnutý obrázok úst.

„Piktogramy sa začnú postupne objavovať primárne pri reláciách zaradených do programu po 20:00. Následne sa tento systém stane štandardnou súčasťou nášho vysielania,“ uviedol generálny riaditeľ Českej televízie Petr Dvořák. Teraz ČT označuje obrazovým symbolom aj krátkym upozornením pred začiatkom relácie tie časti programu, ktoré sú vhodné skôr pre divákov starších ako 15 rokov.

Česká televízia sa na samoregulačný systém označovania programov vhodných pre deti a mládež pripravovala niekoľko rokov. V roku 2015 jej zástupcovia uviedli, že sa prikláňajú k holandskému modelu, ktorý zahŕňa vedľa vekových kategórií šesť, deväť, 12 a 16 rokov až sedem piktogramov. Popri piatich, ktoré teraz zavedie Česká televízia, holandský model používa tiež napríklad piktogram na označenie diskriminácie.

1 debata chyba
Viac na túto tému: #Česká televízia #piktogram
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy