Zverejnili trailer novej slovenskej snímky Sviňa

Režisérka a scenáristka Mariana Čengel Solčanská a producent Rudolf Biermann zverejnili trailer nového slovenského filmu Sviňa. Film o svete vysokej politiky a mafie, ktorý vznikol na motívy knižného bestselleru Arpáda Soltésza, príde do slovenských kín 6. februára.

08.01.2020 14:00
Herec Jozef Vajda na zábere z filmu Sviňa. Foto:
Herec Jozef Vajda na zábere z filmu Sviňa.
debata (7)

Triler, ktorý nakrútili podľa knižného bestselleru Arpáda Soltésza, hovorí o svete vysokej politiky, mafii bielych golierov, organizovanom zločine, obchode s bielym mäsom a o veľkých peniazoch.

Snímka zároveň reflektuje súčasnú dobu, čas, ktorý žijeme tu a teraz, neohliada sa na ňu s odstupom niekoľkých rokov. Príbeh zavedie divákov a diváčky do resocializačného zariadenia, ktorého chovankyne sa stávajú obeťami zvláštnych praktík a obchodu s bielym mäsom.

Nikoho podľa slov tvorcov snímky neprekvapí, že si predstavitelia najvyššej politickej moci vo filme podávajú ruky s mafiánmi a so zločincami, ktorých podnikateľské aktivity nepôsobia práve legálne ani legitímne. A nikoho podľa nich neprekvapí ani to, že sa zrazu ocitnú v prostredí, v ktorom si novinári nemôžu robiť svoju prácu bez obáv o vlastný život.

„Rozhodli sme sa tvoriť žánrový film, ktorý hovorí nielen o tejto krajine, ale aj o ľuďoch moci a ich charakteroch. To, že film pripomína našu skutočnú realitu a objavujú sa tu postavy nápadne pripomínajúce gaunerov najhrubšieho zrna, je len nešťastná náhoda,” uviedol Biermann.

Nakrúcanie snímky realizovali rýchlo, hladko a utajene. Film nakrúcali v Bratislave, Nitre, Trenčíne, Šamoríne a blízkom okolí týchto miest. V úlohe bezcharakterného mafiána sa v novinke predstaví Jozef Vajda, ktorý práve v čase, keď dostal ponuku na nakrúcanie filmu, čítal knihu, ktorá je jeho predlohou.

Ponukou bol teda od začiatku nadšený. „Hrám postavu Lola Wagnera, veľkopodnikateľa s metódami, ktoré presahujú hranice normálneho podnikania. Nekategorizujem to len na našu spoločnosť. Tieto praktiky fungujú aj v okolitých a vyspelejších krajinách,” vyznal sa herec.

Okrem neho vo filme hrajú tiež Daniel Heriban, Marko Igonda, Diana Mórová a Gabriela Marcinková a objavia sa v ňom aj menej známe tváre ako Dana Droppová, Petra Dubayová či Andrej Remeník.

„Divák, ktorý prichádza na slovenský film, očakáva film, ktorý mu bude bližší ako všetky ostatné, pretože je zasadený do konkrétnej situácie a konkrétnej lokality – do lokácií a miest, ktoré pozná a postavy v ňom rozprávajú jazykom, ktorým rozpráva on sám,“ poznamenala Mariana Čengel Solčanská. „Aj od tohto filmu môžu diváci očakávať veľmi silný príbeh a veľmi silnú emóciu. Verím, že ich chytí za srdce,“ dodala.

Film Sviňa príde do slovenských kín 6. februára.

7 debata chyba
Viac na túto tému: #film