Bebjakova Správa má titulnú skladbu, nahrala ju Sima Martausová

Sima Martausová zložila skladbu Červené polia približne hodinu po vzhliadnutí snímky.

05.02.2020 12:19
Sima Martausová Foto:
Dirigent Adrian Kokoš a Sima Martausová pri nahrávaní skladby Červené polia.
debata

Červené polia, to je názov titulnej skladby koprodukčného filmu RTVS Správa. Autorkou textu a hudby je Sima Martausová. Nahrala ju spolu so Symfonickým orchestrom Slovenského rozhlasu, ktorý dirigoval Adrian Kokoš. "Po prvý raz však náš symfonický orchester nahráva jej hudbu spolu s textom. Jej tvorba sa mi veľmi páči, možno aj preto sme si pracovne i ľudsky sadli,“ konštatoval Adrian Kokoš.

Za aranžmánom stojí Adrián Harvan, ktorý má rovnako s orchestrom dlhodobú spoluprácu. „Téma filmu je silná a bolestivá, preto sme sa snažili vytvoriť k piesni adekvátnu hudobnú náladu. Hudobne je pestrá a výnimočná nielen po tematickej, ale tiež po inštrumentálnej stránke. Striedajú sa v nej komornejšie úseky s veľkým orchestrom, kde to narastá a opäť sa to uzatvorí do ticha,“ opísal dirigent SOSR-u.

Sima Martausová zložila Červené polia približne hodinu po vzhliadnutí snímky. „Bola som plná emócií, sadla si za klavír, nechala sa viesť pocitom a pieseň sa v podstate skladala sama. Zaujala ma pasáž, kde sa vojak rozprával s jedným Židom, ktorého išiel popraviť. Preto som text písala akoby to bol hlas odsúdeného, ktorý prehovára do svedomia vojaka,“ vyznala sa.

Producent DNA Production Rasťo Šesták je rád, že Sima prijala ponuku podieľať sa takýmto spôsobom na filme. „Pieseň, ktorú zložila, vystihuje presne jeho atmosféru. Je kombináciou spomienok na niečo bolestivé a zároveň je aj o odvahe a nádeji. Rovnako ako príbeh Alfréda Wetzlera a Rudolfa Vrbu,“ poznamenal.

Film Správa je adaptáciou knihy Alfréda Wetzlera Čo Dante nevidel. Stvárňuje jeho príbeh a príbeh Rudolfa Vrbu, ktorým sa podarilo ujsť z koncentračného tábora Auschwitz a spísať podrobnú správu o tom, ako tábor smrti fungoval. Príbeh o pekle, ktoré sa tam dialo, a správe, ktorú dnes pozná celý svet. Réžie sa ujal jeden z najúspešnejších režisérov posledných rokov Peter Bebjak.

V hlavných úlohách sa predstavia Noel Czuczor ako Freddy a Peter Ondrejička ako Valér. Postavy Warrena sa zhostila hollywoodská hviezda John Hannah. Vystupujú v ňom tiež herci z Poľska, Nemecka a Česka, viacerí z nich sú vo svojich domovských krajinách známymi televíznymi a filmovými osobnosťami.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #správa #Sima Martausová