Zuzana Piussi odkladá premiéru filmu V hmle

Snímka mala ísť do sveta pôvodne o týždeň, podľa Piussi si však napokon vyžaduje zachytiť aj nové súvislosti, ktoré môže priniesť až situácia v spoločnosti po februárových voľbách.

06.02.2020 07:00
debata (1)

"Pôvodne som chcela pustiť film pred voľbami, aby podporil tému očisty justície, debatovať o týchto témach je dôležité. Film sme nakrúcali pol roka a niektoré jeho línie sa nám nepodarilo uzavrieť, je nutné ho dotáčať aj po voľbách,“ uviedla Piussi, ktorá však z dokumentu plánuje do predvolebnej diskusie o justícii ponúknuť aspoň ukážku.

V snímke s podtitulom Slovenské cesty k spravodlivosti si režisérka kladie otázku Prečo ľudia stále tak masívne nedôverujú slovenským súdom? a zaoberá sa i dôsledkami toho, čo v ostatných mesiacoch ukázala aplikácia Threema.

Dokument má cez konkrétne príbehy týkajúce sa samotných sudcov, podnikateľov a bežných ľudí poukázať na príčiny vymiznutia spravodlivosti zo životov slovenských občanov. Piussi v ňom pritom reflektuje aj procesy uzdravovania slovenskej justície. „Film ukazuje aj to, že rozklad justície je jedným z dôvodov, prečo ľudia volia antisystémové strany s vierou, že tieto veci napravia. V skutočnosti im tieto strany nepomôžu. Keby riadne fungovala justícia, štát by nemohla do takej veľkej miery ovládnuť oligarchia a mafiánske skupiny,“ povedala režisérka. Dôležité preto podľa nej je dať do pozornosti ľudí, ktorí po voľbách ponúkajú spravovanie štátu a justície osobitne.

Právo podľa filmárky reprezentuje pevnú štruktúru spoločenských vzťahov, preto keď je právny systém spochybnený, spoločnosť sa ocitá v hmle. Hmla je zároveň i názov policajnej akcie vyšetrujúcej korupciu sudcov, ktorú minulý rok odhalila spomínaná aplikácia v telefóne Mariana Kočnera.

Piussi sa problémami bezprávia v právnom štáte zaoberala už v roku 2011 v dokumente Nemoc tretej moci, ani po deviatich rokoch však v justícii nedošlo k zásadným zmenám. Kľúčovým problémom slovenského súdnictva podľa režisérky nie sú však zákony ani vybavenosť súdov, ale práve ľudia, ktorú súdnu moc vykonávajú.

Film o justícii i tentoraz, rovnako ako pred deviatimi rokmi, iniciovala sudkyňa a niekdajšia prezidentka združenia Za otvorenú justíciu (ZOJ) Katarína Javorčíková, ktorá spolu s ďalšími sudcami bojuje za fungujúcu justíciu. Pred pár mesiacmi sa Javorčíková rozhodla prerušiť činnosť sudcu a krátko na to zverejnila článok, v ktorom v piatich bodoch vysvetľuje svoje rozhodnutie. Do toho prišla Threema a odhalila to, čo niektorí sudcovia zo združenia ZOJ dávno kritizovali. „Navonok to vyzerá ako kríza, v skutočnosti je to možnosť na očistu nášho súdnictva, a zároveň je to chvíľa, keď môže vzniknúť film, ktorý tejto očiste môže pomôcť,“ vyjadrila sa pred časom Piussi, podľa ktorej by mal nový dokument prostredníctvom verejných diskusií prispieť k vyvolaniu tlakov na potrebné zmeny v slovenskom súdnictve.

Nový termín premiéry snímky filmárka zatiaľ nestanovila. Pred pár dňami však dala k dispozícii online aspoň filmy Ukradnutý štát a Univerzity a svoboda, ktorý nakrútila v spolupráci s režisérom Vítom Janečkom.

1 debata chyba
Viac na túto tému: #Zuzana Piussi #V hmle