Trojka RTVS vysiela povinnú literatúru pre maturantov

16.03.2020 16:00

V čase mimoriadnych školských prázdnin pre hrozbu koronavírusu RTVS zaraďuje do vysielania televíznu klasiku, adaptácie diel slovenských i svetových spisovateľov.

V čase mimoriadnych školských prázdnin pre hrozbu koronavírusu RTVS zaraďuje do vysielania televíznu klasiku, adaptácie diel slovenských i svetových spisovateľov. Diela povinnej literatúry sa objavia vo vysielaní RTVS na obrazovke Trojky počas dopoludňajšieho vysielania. „RTVS si uvedomuje svoju verejnoprávnu úlohu, a preto hlavne stredoškolákom prinesie dramatiku, ktorá je súčasťou povinnej literatúry a často aj maturitných otázok,“ priblížila intendantka Trojky Judita Gembická.

V pondelok 16. marca to bola veselohra Dobrodružstvo pri obžinkoch v réžii Karola Zachara. V hlavných úlohách televíznej inscenácie sa predstavili Božidara Turzonovová, Emília Vášáryová, Michal Dočolomanský, Oldo Hlaváček, Dušan Jamrich či Ivan Mistrík. V utorok 17. marca si žiaci a študenti môžu pozrieť drámu z obdobia Slovenského národného povstania Kolíska. Televízny film podľa knihy Alfonza Bednára v roku 1964 režíroval Vido Horňák.

Streda 18. marca prinesie na Trojke dramatizáciu baladickej novely Margity Figuli Tri gaštanové kone, jedného z klasických diel slovenskej literatúry. Vo štvrtok 19. marca príde na rad láska vo svetovej literatúre – krehký ľúbostný príbeh v ťažkých časoch vojny Peter a Lucia podľa francúzskeho spisovateľa Romaina Rollanda. Televíznu dramatizáciu svetoznámej novely v roku 1968 režíroval Tibor Rakovský a do hlavných postáv vtedy obsadil Emila Horvátha mladšieho, Emíliu Vášáryovú, Michala Dočolomanského a Mikuláša Hubu.

V piatok 20. marca si maturanti môžu pozrieť ďalšie klasické dielo slovenskej literatúry, novelu Martina Kukučína Keď báčik z Chochoľova umrie v televíznej adaptácii režiséra Pavla Haspru.

V zmene vysielania s ohľadom na mimoriadne školské voľno bude Trojka pokračovať aj 23. až 27. marca. Žiaci a študenti uvidia v televíznom spracovaní diela Pavla Országha Hviezdoslava Hájnikova žena, Júliusa Barča-Ivana Matka, Boženy Slančíkovej-Timravy Ťapákovci, Ivana Bukovčana Kým kohút nezaspieva, ale aj Milana Lasicu a Júliusa Satinského v ich legendárnom Soirée.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#RTVS
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku