Sudičky dali Eve Krížikovej do vienka veľa

Eva Krížiková
Herečka Eva Krížiková počas slávnostného osadenia pamätnej dlaždice s jej menom na Filmovom chodníku slávy pred Mestským divadlom P. O. Hviezdoslava. Autor: ,

A možno nie sudičky, možno to boli rovno antické múzy. Herečka Eva Krížiková, legenda slovenského divadla a filmu, sa mohla rovnako tak stať opernou speváčkou, podobne ako jej račianska spolurodáčka Edita Gruberová.

Medzi sudičkami – múzami však napokon zvíťazila Thália, a Eva Krížikovú dnes všetci poznáme ako jednu z najvýraznejších zjavov najvýraznejšej hereckej generácie Slovenska. Včera slovenskú kultúru navždy opustila. O jej úmrtí informoval portál Pluska s odvolaním sa na vlastné zdroje.

Divadelná, filmová aj televízna herečka

Správu rýchlo potvrdilo aj Slovenské národné divadlom, ktorého členkou bola Eva Krížiková od roku 1954: „Vedenie SND prijalo s veľkým zármutkom správu o úmrtí dlhoročnej poprednej členky Činohry SND Evy Krížikovej. Rodina sa s poprednou umelkyňou rozlúči v úzkom kruhu. Slovenské národné divadlo si jednu z najvýznamnejších umelkýň SND pripomenie na spomienkovom stretnutí na začiatku nasledujúcej divadelnej sezóny.“ A bude na čo spomínať. Eva Krížiková za šesť desaťročí svojho pôsobenia vytvorila na divadelných doskách okolo 120 postáv, ale nemenej presvedčivá bola vo filme aj v televízii, kde je archivovaných vyše päťsto pôvodných titulov. Emília Vášáryová si na Evu Krížikovú spomína aj takto: „Evu som mala veľmi rada, bola to jedna z herečiek, od ktorých som sa učila. Dívala som sa na ňu, ako hrá na javisku, ako vie poentovať, pretože herečiek – komičiek ktoré to vedia ozaj robiť, je veľmi málo a ona bola jedna z nich. Vždy som si vážila, keď sme sa mohli spolu stretnúť a porozprávať. Bola zdieľna a rada sa smiala, milovala život, milovala svoju dcéru. Keďže je teraz zložitá situácia, asi ju nebudeme môcť pochovať tak, ako by sa malo, rozlúčiť sa s ňou v divadle.“

Herečka
		Eva Krížiková počas
		slávnostného...
Dlhoročná
		členka Slovenského národného
		divadla...
+6Herečka Eva
		Krížiková na archívnej fotografii.

Herečka mala výnimočný komediálny talent, čo sa prejavilo už v jej začiatkoch v príbehu Jožka Púčika vo filme Statočný zlodej. Operu odsunula nabok a herectvo začala študovať už na konzervatóriu v triede legendárneho Jozefa Budského, jedného zo zakladateľov moderného slovenského divadelníctva. Krátko pôsobila v Armádnom divadle v Martine a potom sa na celý život upísala Slovenskému národnému divadlu. Hrala v najvýraznejších inscenáciách, napríklad v Tanci nad plačom od Petra Zvona, vo Vejári Carla Goldoniho, v hre Ivana Stodolu Jožko Púčik a jeho kariéra, ale aj v Shakespearovom Kráľovi Learovi alebo v inscenácii Jána Soloviča Zvon bez veže. Jej výrazný has si však budeme pamätať aj z dabingu a rozhlasového vysielania. Kto by napríklad zabudol na slovenský hlas Perinbaby, ktorú stvárnila Talianka Giulietta Masina? Pred kamerou stála prvýkrát ako sedemnásťročné dievča v malej postave vo filme Paľa Bielika Lazy sa pohli, ale svoj komediálny talent viac rozvinula pod vedením toho istého režiséra v komédii V piatok trinásteho v roku 1953. Hereckým partnerom jej bol František Dibarbora. Napokon hrala aj v ďalšej Bielikovej klasike, vo vojnovej dráme Kapitán Dabač .

Komička aj tragédka svetového formátu

„Nemôžem ani povedať, že bola – pre mňa stále je – nielen výborná herečka, ale aj výborný človek a dobrá kamarátka, výborná baba. Trpezlivá, ohľaduplná, hoci jej manžel bol do istej miery bohém, ona vedela rodinu usporiadať. Popritom bola na javisku vynikajúca umelkyňa, obľúbená a divákmi obdivovaná herečka so zmyslom pre humor. Boli sme kolegovia v činohre hádam 52 rokov, robili sme spolu aj v televízii, v rozhlase, aj sme spolu veľa precestovali, boli sme spolu s predstavením v Amerike aj v Rusku, vždy som mal obrovskú radosť, keď som s ňou mohol pracovať,“ povedal pre Pravdu Krížikovej herecký partner Oldo Hlaváček. Manželom Evy Krížikovej bol herec František Zvarík, prežili spolu polstoročie.

Eva Krížiková počas divadelnej hry Liliom (1999).
Eva Krížiková počas divadelnej hry Liliom (1999). Autor: SITA/SND/Jana Nemčoková

Na Evu Krížikovú si s láskou spomína aj herečka Oľga Belešová. „Mali sme spoločnú šatňu v Divadle Aréna, hrali sme v predstavení Perfect Days. Bola úžasná, vždy vtipná, vynikajúca komička, ktorá dokázala fantasticky uchopiť rolu. Keď však navždy odišiel jej manžel, doľahol na ňu smútok a postupne sa lúčila aj s divadlom. Stretli sme sa aj pri seriáli Obchod so šťastím, ktorý v týchto dňoch reprízovali na STV3, takže som si ju pripomenula práve v tomto čase. Spolupracovali sme na konci jej kariéry, s obdivom a rešpektom som sledovala, ako všetko zvláda vzhľadom na okolnosti v súkromí.“

Dlhoročná členka Slovenského národného divadla...
Dlhoročná členka Slovenského národného divadla (SND) Eva Krížiková. Autor: SITA/SND/Martin Črep

„Bola to skvelá kamarátka, odmalička som ju obdivovala ako nádhernú herečku s obrovským šarmom aj humorom. Som presvedčená, že keby žila v Amerike, má svetové meno – ako nádherná žena, skvostná herečka a skvelá komička. Je veľká škoda, že žijeme teraz takýto zvláštny, ťažký čas a že nemôže mať tryznu v divadle, čo by si určite zaslúžila. Nech je Evičke zem ľahká, vyslovujem česť jej pamiatke!“ vzdala hold svojej hereckej kolegyni Božidara Turzonovová.

Eva Krížiková je nositeľkou Pribinovho kríža II. triedy z roku 2014 a v tom istom roku bola zapísaná aj na Filmový chodník slávy.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

#úmrtie #Eva Krížiková
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku