Najslávnejšie filmové festivaly uskutočnia spoločné podujatie! Bude on-line

Viaceré svetové filmové festivaly - v Cannes, Benátkach, Toronte či nemecké Berlinale, ktorých konanie ovplyvnila pandémia nového koronavírusu, sa spojili a vytvorili Globálny filmový festival.

28.04.2020 13:00
Catherine Deneuve Foto:
Catherine Deneuve na premiére snímky Joker počas festivalu v Benátkach.

Bude sa konať on-line na platforme YouTube od 29. mája a potrvá desať dní, informovala spravodajská stanica BBC.

Finančné prostriedky, ktoré sa podarí vyzbierať prostredníctvom tejto akcie, sa venujú fondom Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) určeným na boj s koronavírusom. Do podujatia sa zapojí viac než 20 festivalov z celého sveta – okrem menovaných aj napríklad filmový festival Sundance alebo festivaly v Marrákeši, Jeruzaleme a Bombaji.

Jane Rosenthal, spoluzakladateľka filmového festivalu Tribeca v New Yorku a iniciátorka tohto projektu, uviedla, že cieľom je počas pandémie inšpirovať a spojiť ľudí naprieč hranicami. Podujatie bude zahŕňať celovečerné aj krátke filmy, dokumenty, hudobné filmy, komédie a rozhovory. Kompletný program bude zverejnený neskôr. Z finančných dôvodov i s ohľadom na autorské práva nebudú uvedené najnovšie filmy, ktoré sa mali objaviť na aktuálnom ročníku spomínaných filmových festivalov.

V marci oznámili organizátori festivalu v Cannes jeho preloženie z mája na prelom júna a júla. Keďže kultúrne akcie sa nebudú môcť konať vo Francúzsku najmenej do polovice júla, zatiaľ nie je isté, či sa aktuálny 73. ročník vôbec uskutoční. Riaditeľ festivalu Pierre Lescure a umelecký riaditeľ Thierry Frémaux povedali, že sú „hrdí“, že sa namiesto toho môžu zapojiť do on-line festivalu. V súčasnosti to vyzerá tak, že modifikované verzie festivalov v Toronte, Benátkach a Londýne sa zrejme uskutočnia na jeseň. Berlinale sa konalo za sprísnených hygienických opatrení koncom februára.

Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy
debata chyba
Viac na túto tému: #pandémia #koronakríza #filmový festival