Poznáme slovenských kandidátov na európske Oscary

03.06.2020 17:10
hluche dni asfk
Hluché dni môžu bodovať v kategórii najlepší dokument. Autor:

Zvíťazí svedomie alebo podľahnú pokušeniu? Pred neľahkou dilemou stoja dvaja študenti bohosloveckej fakulty, z ktorých učitelia vychovávajú kňazov slúžiacich režimu. Ich príbeh sa totiž odohráva začiatkom 80. rokov, keď Československu vládla totalita jednej strany.

Film Služobníci, ktorý mal koncom februára svetovú premiéru na prestížnom festivale Berlinale, považovali zahraniční kritici za horúceho kandidáta na niektorú z cien. Ocenenie si nakoniec neodniesol, ale získal za hranicami nemálo obdivovateľov. Najnovšie drámu režiséra Ivana Ostrochovského posiela Slovenská filmová a televízna akadémia ako svojho nominanta do súboja o Európske filmové ceny.

Do súťaže, ktorá je európskou obdobou legendárnych amerických Oscarov, nominovala aj ďalšieho reprezentanta domácej kinematografie – drámu Nech je svetlo. Štyridsiatnik zarábajúci ako gastarbeiter v Nemecku zisťuje, je že jeho synátor je zapletený do šikanovania spolužiaka. Ten na následky šikanovania zomrie. S manželkou postupne odhaľujú pravdu o „nepodarenom“ potomkovi, ale aj o sebe a komunite, v ktorej žijú. Slovenskí akademici poslali film Marka Škopa aj do súťaže o pozlátené sošky Oscarov, tam sa do užšej nominácie nedostal. Teraz má nádej na reparát v konkurencii reprezentantov európskych kinematografií.

K dvom nominantom v kategórii hraných filmov „pribalila“ Slovenská filmová a televízna akadémia aj dokument Hluché dni. Režisér Pavol Pekarčík v ňom vyrozprával štyri príbehy rómskych detí, ktoré spája rovnaký handicap. Nepočujú. Ale ich sny a túžby sa neveľmi odlišujú od snov a túžob iných ratolestí v rovnakom veku. Snímka pohybujúca sa na hranici fikcie a dokumentu zvíťazila na festivale Jeden svet. Zaujala nielen autenticitou prostredia, v ktorom sa drobné príbehy odohrávajú, ale aj silou výpovede.

Ako oslovia nominanti slovenských akademikov filmárov z ďalších európskych krajín, zistíme koncom roka. Mená víťazov vo viac ako dvoch desiatkach kategórií sa dozvieme 12. decembra. Slávnostný galavečer odovzdávania cien 33. ročníka Európskych filmových cien sa odohrá v Reykjavíku.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Páči sa Vám tento článok? Prosíme podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Hluché dni #Európske filmové ceny #Berlinale
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku