Rada Filmového ústavu má nové zloženie

30.06.2020 15:00
sylvia lackova
Slovenský filmový ústav uchováva unikátne filmové dedičstvo. Na snímke prvý filmovací deň známeho filmu Majster kat (1966) - sprava Paľo Bielik, kameraman Vladimír Ješina a Sylvia Lacková. Autor:

Rada dohliada na dodržiavanie zákona o audiovízii, na hospodárnosť nakladania s verejnými prostriedkami, schvaľuje dlhodobé plány.

Novozloženú Radu Slovenského filmového ústavu (SFÚ) bude nasledujúce dva roky viesť Ondrej Šulaj. Nový predseda orgánu dohľadu SFÚ je pritom jeden z dvoch nových členov rady, ktorých 8. júna menovala ministerka kultúry Natália Milanová (OĽaNO).

Podpredsedníčkou rady sa stala Marta Franková. Ostávajúcimi členmi rady sú Oľga Davalová, Peter Maráky a Dušan Dušek, nový člen od 8. júna.

Rada SFÚ je orgán dohľadu, ktorý dohliada na dodržiavanie poslania a činností vyplývajúcich SFÚ zo zákona o audiovízii, takisto na hospodárnosť a účelnosť nakladania s verejnými prostriedkami. Volí a odvoláva generálneho riaditeľa, schvaľuje dlhodobé plány, návrh rozpočtu a koncepcie rozvoja SFÚ.

Členov rady vymenúva a odvoláva ministerka kultúry SR. V rade sú dvaja zamestnanci rezortu kultúry, jeden odborník na oblasť propagácie a prezentácie audiovízie, jeden odborník z oblasti ochrany a obnovy a sprístupňovania kultúrneho dedičstva a jeden odborník z oblasti vedeckej a výskumnej činnosti. Funkčné obdobie členov je štvorročné, mandát predsedu a podpredsedu, ktorých si zo svojich radov členovia zvolia, trvá dva roky.

Radu SFÚ konštituovali na základe zákona, ktorý nadobudol účinnosť od 1. januára 2008. Orgánmi SFÚ sú okrem rady aj generálny riaditeľ a komisia pre audiovizuálne dedičstvo.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Slovenský filmový ústav
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku