Fest Anča bude v auguste

23.07.2020 06:00
fest anca Juraj Starovecky-1024x682
Medzinárodný festival animovaného filmu Fest Anča, ilustračná snímka z archívu podujatia. Autor:

Trinásty ročník medzinárodného festivalu animácie Fest Anča sa uskutoční 27. až 30. augusta v Žiline. Jeho tematickým fokusom bude téma Deň po. Sekcie ponesú názvy ako „Apokalyptické konce a nové začiatky“, „After-after Party“ alebo „Návraty prírody“.

Nosnou festivalovou témou Deň po sa bude zaoberať šesť špeciálnych fokusových sekcií, ktorých kurátorkou je druhý rok po sebe česká filmová teoretička Eliška Děcká. Ponesú názvy, ako „Apokalyptické konce a nové začiatky“, „After-after Party“ alebo „Návraty prírody“ a zaradené sú v nich aj filmy slovenských animátorov Davida Štumpfa (Woo-hoo!) alebo Matúša Vizára (Pandy). Informovala o tom Eva Vozárová, PR manažérka festivalu

„Rozhodli sme sa, že sa v tematickom fokuse postavíme najrôznejším globálnym i osobným apokalypsám, stratám a novým začiatkom tvárou tvár: s humorom (aj keď často čiernym), optimizmom (hoci niekedy nepatričným) a hlavne s pokojom a nadhľadom, ktorý môže vychádzať ako z bohatej životnej múdrosti, tak i z do neba volajúcej naivity,“ vysvetlila Děcká.

Na festivalovú tému sa podľa Vozárovej napája aj výber celovečerných filmov. Tento rok nimi budú český polohraný poloanimovaný film Něco z Alenky (1988), dlhometrážny debut Jana Švankmajera, a publiku sa tiež predstaví japonská anime legenda Bosý Gen (1983), natočená podľa spomienok Keidžiho Nakazawu, ktorý v detstve prežil zhodenie atómovej bomby na mesto Hirošima. Program celovečerných filmov uzavrú aj dve americké snímky nielen pre deti Iron Giant (1999) a Oskarom ocenený Rango (2011).

V rámci programu sa budú môcť návštevníci zúčastniť napríklad na workshope výroby rúšok s umeleckým kolektívom Kundy Crew, prehliadke jedného zo žilinských krytov civilnej obrany alebo predstavení českého divadla TV Estráda o hľadaní pohody a úniku na českom vidieku zoči-voči klimatickou krízou sužovanej krajine.

„Okrem toho je tento rok Fest Anča súčasťou dvoch špeciálnych kolaborácií jedna z nich je s európskou platformou A.L.I.C.E. (Animation League for Increased Cooperation in Europe) a Ministerstvom kultúry (MK) SR a smeruje k rozvoju podpory animácie, ktorá v špeciálnej sekcii odprezentuje filmy zo zapojených krajín,“ podotkla Vozárová s tým, že druhá spolupráca je s poľským festivalom animácie O!PLA, ktorý predvedie slovenskému publiku výhercov ôsmeho ročníka festivalu.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Fest Anča
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku