Letné 4živly premietnu aj Jarmuschovu klasiku Mimo zákon

29.07.2020 16:00
ec4cdcbf-d68a-11e6-92bc-000c29a578f8
Letný filmový seminár 4 živly má tému Exit a preto nebude chýbať ani komédia Mimo zákon o bizarnej trojici utekajúcej z väzenia Jima Jarmuscha. Autor:

V komornejšej verzii, než je preň zvykom, ale predsa sa v Banskej Štiavnici v dňoch 6. – 9. augusta 2020 uskutoční 22. ročník Letného filmového festivalu 4 živly. Jeho témou sa tentoraz stane EXIT. Exit ako únik z domova, v ktorom nás v posledných mesiacoch držali strach i zodpovednosť. Exit ako šanca zažiť čosi nové a opustiť skostnatené štruktúry.

Program budú tvoriť hrané, dokumentárne, animované aj experimentálne filmy celosvetovej produkcie, ktoré z rôznych uhlov nazerajú na ústrednú tému podujatia. Klasické diela svetovej kinematografie bude zastupovať napríklad kultový film nemenej kultového režiséra Jima Jarmuscha Mimo zákon (Down by Law, 1986).

Potenciál získať výnimočný status skrýva aj klenot nemeckej kinematografie, snímka Lístok do nenávratna (Bildnis einer Trinkerin, 1979) režisérky Ulrike Ottinger. Z vlaňajšieho festivalu v Cannes si Cenu za najlepšiu réžiu v sekcii Un Certain Regard odniesol filmový debut ruského tvorcu Kantemira Balagova, dráma Dlhaňa (Dylda, 2019).

Slovenskú tvorbu bude zastupovať napríklad dokumentárny film Hej, Slováci! (2002), ktorý príde osobne uviesť jeho režisér Robert Kirchhoff, alebo hraná snímka Punk je hned! (2019), ktorú 4 živly premietnu so živým hudobným sprievodom gitaristu a skladateľa Davida Kollara.

Filmový program doplní diskusia, ktorá objasní fenomén tzv. eskapizmu, literárny klub s dvojicou slovenských autorov (Agda Bavi Pain a Ľuboš Bendzák), aktuálna výstava Potulnej galérie, tentoraz s podtitulom Blokáda extrémizmu, ale aj koncerty či večerné párty.

Neoddeliteľnou súčasťou festivalu sú Detské 4 živly, ktoré ponúkajú program pre celé rodiny. V špeciálnej predpremiére uvedú animované filmy pre najmenších Cez palubu!(Přes palubu!, 2019) a Maškrtné medvedie príbehy (Mlsné medvědí příbehy v kinech, 2020), ku ktorým bude pripravená špeciálna otvorená výtvarná dielňa.

Taktiež premietnu víťaznú snímku detskej ceny Európskej filmovej akadémie – film Môj brat naháňa dinosaury (Mio fratello rincorre i dinosauri, 2020). Novinkou v rodinnom programe bude bábkové divadelné predstavenie O čertovi Kolofónovi, ktoré si užijú malí i veľkí diváci a diváčky. Vopred prihlásené deti budú môcť dať priestor svojej kreativite počas komiksovej tvorivej dielne.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Jim Jarmusch #4 Živly
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku