Zomrel český oscarový režisér Jiří Menzel

06.09.2020 23:57, aktualizované: 07.09.2020 06:48
Jiri Menzel
Režisér Jiří Menzel. Autor:

Český režisér, herec a spisovateľ Jiří Menzel zomrel vo veku 82 rokov. Oznámila to v nedeľu jeho manželka Olga s tým, že Menzel zomrel v sobotu večer v kruhu svojej rodiny.

„Včera večer doma v našich náručiach tvoje telo opustilo náš pozemský svet. Bolo nám veľkou cťou, že sme ťa mohli sprevádzať na tvojej poslednej ceste,“ napísala Olga Menzelová na Facebooku. V rámčeku celý status…

Jiřinko náš milovaný, nejstatečnější ze všech statečných. Včera večer doma v našich náručích tvoje tělo opustilo náš pozemský svět. Bylo nám velkou ctí, že jsme tě mohly doprovodit na tvojí poslední cestě. Tvoje láska ke mně a našim holkám byla láskou, která si neklade podmínek.

Jiřinko, děkuju za každý den, který jsem mohla být s tebou. Bylo to výjimečné. Děkuju i za ty těžké poslední 3 roky. Stále jsi mi pomáhal. Svou statečností, chutí, neobyčejnou vůlí do života a humorem. Přeju ti hezkej obláček, jaks ty sám říkával… Smrtí nic nekončí a věřím, že se setkáme, ať už v jakékoliv podobě. Protože není možné, aby to tak nebylo. Hladím tě a milujeme tě z celého srdce navěky. Tvoje holky. Olinka, Anička, Evička

Menzela v posledných rokoch sužovali zdravotné problémy. Bojoval s následkami zápalu mozgových blán, ktorý ho pripútal na lôžko, priblížili servery Novinky.cz a Extra.cz.

„Ďakujem za každý deň, ktorý som mohla byť s tebou. Bolo to výnimočné. Ďakujem aj za tie ťažké posledné tri roky. Stále si mi pomáhal. Svojou statočnosťou, chuťou, neobyčajnou vôľou do života a humorom,“ napísala Menzelová.

Režisér Jiří
		Menzel v roku 2007 na uvedení
		DVD...
Režisér Jiří Menzel
		(vľavo) a herec János
		Bán.
+8Režisér a herec Jiří
		Menzel s manželkou Olgou.

Jiří Menzel patril k hlavným postavám československej filmovej novej vlny. Jeho prvý celovečerný film Ostře sledované vlaky, natočený podľa predlohy spisovateľa Bohumila Hrabala, získal v roku 1966 Oscara.

Ďalšiu nomináciu na túto prestížnu cenu si vyslúžil v roku 1985 za komédiu Vesničko má středisková, zostala však nepremenená. Z jeho ďalšej tvorby diváci poznajú snímky ako Slavnosti sněženek, Postřižiny alebo Na samotě u lesa.

V roku 2004 sa Menzel oženil. Vzal si svoju dlhoročnú o 40 rokov mladšiu partnerku Olgu. Vychovávali spolu dve dcéry.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#úmrtie #režisér #Jiří Menzel
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku