Febiofest sa začne aj skončí v jeden deň. Posledná šanca vidieť 10 skvelých filmov

Nové opatrenia v boji s koronavírusom platné od 1. októbra 2020 zakazujú konanie akýchkoľvek hromadných podujatí. Medzinárodný filmový festival FEBIOFEST sa mal uskutočniť od 30. septembra do 4. októbra 2020, potrvá však jeden jediný deň.

, 29.09.2020 16:24
Corpus Christi web Foto:
Jenou z výberových filmov na Febiofeste bude Corpus Christi s témou pokrytectva katolíckej cirkvi, nominovaný na Oscara.
debata

„Ak sme si interpretovali slová, ktoré padli vo včerajšom vyhlásení správne, idú sa od 1. októbra zatvárať en block aj kultúrne domy, divadlá a kiná. V takom prípade sa naše projekcie, samozrejme, uskutočniť nemôžu,“ hovorí výkonná riaditeľka Medzinárodného filmového festivalu FEBIOFEST Ľubica Orechovská.

Podoba odloženej edície z marca, ktorú dva dni pred štartom zastavilo uzatvorenie všetkého verejného života, na nový jesenný termín, sa výrazne zúžila a zmenila. Jesenný FEBIOFEST mal byť prehliadkou filmov v dvoch menších kinách s využitím len 50-percentnej kapacity pre vydezinfikovaných a zarúškovaných divákov. S niekoľkými málo domácimi tvorcami a hosťami z Čiech, ktorí boli ochotní spraviť si povinný test na COVID19 a uviesť svoje dlho odkladané premiéry. Bez akýchkoľvek sprievodných podujatí, posedení, občerstvenia. Nové opatrenia však zastavili aj takúto podobu jesenného Febiofestu.

Pozrite si trailer k filmu Corpus Christi

Organizátori sa však napriek tomu rozhodli v stredu 30. septembra 2020, keď sa mal festival slávnostne začať, odpremietať výber desiatich výnimočných filmov z programu Febiofestu v bratislavských kinách Lumière a Mladosť. Pozýva tak divákov na kvalitné filmy v posledný deň, keď ešte kultúra a umenie budú môcť „naživo“ osloviť publikum. Organizátori vybrali filmové tituly, ktoré hoci nepriamo, veľmi trefne reflektujú či komentujú aj to, čo sa deje v dnešnej slovenskej spoločnosti a politike.

V deň, kedy sa mal Febiofest slávnostne otvoriť, tak bratislavské Kino Lumière premietne súčasne otvárací aj záverečný film. V premiére sa predstaví nový česko-slovenský film obľúbeného režiséra Petra Zelenku Modelár o dvoch kamarátoch, ktorí prevádzkujú požičovňu dronov.

„Záver“ bude patriť poľskému oscarovému nominantovi, snímke, ktorá tematizuje pokrytectvo katolíckej cirkvi – cez príbeh mladého delikventa, ktorý sa zhodou okolností stane kňazom vo filme Corpus Christi.

Pozrite si trailer k filmu Modelár

V Mladosti premietnu okrem Modelára ešte politický triler Rodriga Sorogoyena Kráľovstvo, v Lumiere je ponuka filmov širšia: film s Nicolasom Cageom Farba z vesmíru (r. Richard Stanley), dokument o sýrskom manželskom páre Pre Samu, film Ágnes Kocsisovej Eden o Eve, ktorá je alergická na znečistený vzduch, slávny Modrý zamat Davida Lyncha či film Michala Hogenauera Tiché dotyky. Na dnešné projekcie možno zakúpiť jednorazové lístky alebo si urobiť rezervácie cez systém www.cinepass.sk/febiofest.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #Febiofest
Flowers