Zomrel Karel Fiala, predstaviteľ Limonádového Joea

03.10.2020 19:47, aktualizované: 04.10.2020 10:52

Vo veku 95 rokov zomrel český herec, operný a operetný spevák Karel Fiala, dlhoročný člen Hudobného divadla Karlín. Bol známy najmä vďaka úlohe Limonádového Joea z rovnomenného legendárneho filmového muzikálu, ktorý v roku 1964 nakrútil režisér Oldřich Lipský. Získal cenu Thália za celoživotný prínos pre český muzikál.

Pre Český rozhlas (ČRo) správu o jeho úmrtí potvrdil Blahoslav Mikolášek z liečebne pre dlhodobo chorých v pražskej mestskej štvrti Vršovice, kde herec prežil posledné roky svojho života.

Vrchol svojej kariéry zažil Fiala v 50. rokoch minulého storočia, najmä ako muzikálový herec na javisku Hudobného divadla Karlín. V roku 2012 mu bola udelená cena Thália za celoživotný prínos pre český muzikál.

Po roku 2000 bola jeho najvýraznejším počinom úloha v muzikáli Gróf Monte Cristo. Hereckú kariéru príznačne ukončil v roku 2010 v Karlíne, kde v novej verzii Limonádového Joea stvárnil postavu starého otca Kolaloku.

Pripomeňte si Karla Fialu v legendárnom muzikáli

Karel Fiala sa narodil 3. augusta 1925 v Hrušove, ktorý je súčasťou Ostravy. Vyučil sa za kominára, no už od mladosti ho bavil spev. Študoval ho na Štátnom konzervatóriu v Prahe, resp. na Akadémii múzických umení a po ukončení štúdia v roku 1952 nastúpil v Národnom divadle. Kariéru v opere mu však zahatala tréma.

V roku 1956 dostal ponuku z Hudobného divadla Karlín, kde sa ho ujal legendárny herec Oldřich Nový. Karlínskemu javisku potom Fiala ako sólista ostal verný prakticky po celý svoj herecký život. V priebehu štyroch desaťročí sa v tomto divadle nehral azda jeden jediný muzikál, v ktorom by Fiala nehral niektorú z hlavných úloh. Z množstva operiet a muzikálov možno spomenúť Rosemarie, My Fair Lady, Veselú vdovu či West Side Story.

Jednou z prvých Fialových filmových skúseností bola rozprávka Labakan, ktorú v roku 1956 nakrútil Václav Krška. Ten istý režisér sa ujal tiež filmového záznamu opery Bedřicha Smetanu Dalibor, v ktorej Fiala stvárnil hlavnú postavu odbojného rytiera. V roku 1958 nasledovala snímka Martina Friča s názvom Povodeň. O rok neskôr Frič obsadil Fialu do svojej rozprávky Dařbuján a Pandrhola.

Limonádový Joe mieril na Oscara

Zásadná herecká príležitosť, ktorá z Fialu urobila filmovú hviezdu, však prišla v roku 1964. Mladý režisér Oldřich Lipský sa rozhodol nakrútiť paródiu na westerny s názvom Limonádový Joe, aneb Koňská opera. Autor literárnej predlohy Jiří Brdečka napísal svoju prózu ešte v 40. rokoch ako paródiu na americké westernové príbehy vydávané v podobe románov na pokračovanie (tzv. rodokapsy román do kapsy). Pôvodne Lipský s Brdečkom naštudovali Joea ako divadelné predstavenie, ktoré malo 1. marca 1955 premiéru v pražskom Divadle estrády a satiry (neskôr Divadlo ABC).

Keď Lipský pripravoval filmovú podobu Joea, pôvodne chcel úlohy pištoľníka a abstinenta obsadiť Jiřího Kodeta. Avšak Kodetova mama, herečka Jiřina Steimerová, bola natoľko očarená hercom Karlom Fialom, že Lipského presvedčila, aby dal príležitosť jemu. Fiala dokonca súhlasil s tým aby napriek tomu, že bol skúseným spevákom vo filme iba hral a spevácke party prenechal Karlovi Gottovi.

Henry Fonda sa smial, že skoro padol zo stoličky

Film zožal úspech u domáceho obecenstva aj v zahraničí, hoci sa traduje, že napríklad počas premietania v Nemeckej demokratickej republike sa diváci tomuto druhu humoru vôbec nesmiali. Snímka však zaujala také osobnosti, ako bol režisér Sergio Leone, či americký herec Henry Fonda ten sa vraj pri premietaní tak smial, že spadol zo stoličky. Na Filmovom festivale v San Sebastiane získal film Striebornú mušľu. Ako prvý československý film sa Joe uchádzal o nomináciu na Oscara, no nedostal sa do pätice finalistov.

Pozrite si trailer k filmu Limonádový Joe

Navyše bol film, v ktorom Fialovi sekundovali Miloš Kopecký, Rudolf Deyl či Květa Fialová a Olga Schoberová, doslova nabitý nezabudnuteľnými hláškami ako napríklad: „Já se vrátím. A nebudu sám, se mnou přijde zákon.“ Alebo: „Padouch nebo hrdina, my jsme jedna rodina.“ Limonádový Joe ako propagátor známej Kolalokovej limonády a odporca alkoholu ostal najslávnejšou rolou Karla Fialu. Jej úspech už nikdy neprekonal. Nedostatok hereckých príležitostí mal zrejme aj preto, že po roku 1968 vystúpil z komunistickej strany.

Objavil sa ešte v rozprávke Šíleně smutná princezna (Bořivoj Zeman, 1968. Ako operný spevák dostal príležitosť dokonca v legendárnom Amadeovi, ktorého v roku 1984 nakrútil Miloš Forman.

Karel Fiala ako Don Giovanni vo FOrmanovom filme Amadeus.

Jeho posledným filmom bola Pražská 5 režiséra Tomáša Vorla (1988).

Na divadelnom javisku však bol Fiala aktívny až do vysokého veku. Po roku 2000 bola jeho najvýraznejším počinom úloha v muzikáli Gróf Monte Cristo. Hereckú kariéru príznačne ukončil v roku 2010 v Karlíne, kde v novej verzii Limonádového Joea stvárnil postavu starého otca Kolaloku.

Karel Fiala o Show Jana Krausa

V roku 1988 Karel Fiala získal titul Zaslúžilého umelca. V roku 2013 získal cenu Thálie za celoživotný prínos muzikálu. Bol tri razy ženatý a mal štyroch synov. O svojej najznámejšej filmovej úlohe povedal v jednom z rozhovorov: "Z tejto roly vlastne žijem dodnes – bol som hosťom na veľkom počte kovbojských slávností.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Limonádový Joe #herec
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku