Český zámok Slatiňany sa na mesiac stal domovom slovenských filmárov

Slovenská režisérka Mariana Čengel Solčanská po mesiaci dokončila nakrúcanie filmu Slúžka na zámku neďaleko Pardubíc.

29.10.2020 06:00
IMG 20200813 182146 Foto: ,
Zámok Slatiňany
debata

„Starý zámok ožil. Nachvíľu. Predmetom sme vrátili ich pôvodný význam, otvorili okná, rozostlali postele a naplnili skrine,“ popísala režisérka filmov Únos a Sviňa nakrúcanie svojho najnovšieho počinu na zámku, ktorý je v správe Národného pamiatkového ústavu Českej republiky.

Filmári vytvorili viac ako tri štvrtiny snímky, zvyšok si nechali na jar budúceho roku. Na nakrúcaní museli okrem protiepidemio­logických opatrení dodržiavať aj pravidlá stanovené zámkom Slatiňany.

Ten patrí medzi české národné kultúrne pamiatky a len v júli sa skončila jeho náročná a rozsiahla obnova. "Počas nej bola zreštaurovaná fasáda, okná, dvere, niektoré miestnosti a tiež zrevitalizovaná zámocká záhrada.

Je preto jasné, že kastelán zámku Jaroslav Bušta dbal na to, aby výsledky tejto obnovy neutrpeli ‚nájazdom‘ filmárov," informoval o nakrúcaní Peter Gašparík z Continental fil­mu.

„Niekedy som mal naozaj srdce na pokraji zástavy, predsa len je zámok skoro ako dieťa, o ktoré sa desať rokov staráte a nechcete, aby sa mu niečo stalo. Našťastie, až na drobnosti všetko dobre dopadlo,“ uviedol Bušta.

Pod „drobnosťou“ myslel fakt, že hercovi Lukášovi Pelčovi sa pri natáčaní podarilo rozbiť okno z roku 1865. Ako spomína Pelč: „To okno prežilo dve svetové vojny, a prišiel Lukáš z Lučenca a pomohol mu. Ale našťastie sa to všetko dalo do poriadku.“

Filmári tiež používaním dymostroja pravidelne spúšťali požiarny poplach, ktorý kastelánovi podľa jeho slov zakaždým spôsobil malý infarkt.

Napriek tomu je Bušta rád, že filmárom dovolili v priestoroch nakrúcať: „Bola to zaujímavá skúsenosť a zážitok. Vidieť, ako ožívajú zámocké interiéry, ako film vzniká, ako sa v noci nakrúca deň, ako filmovo sneží, prší, atď. Sledovať všetky profesie, ktoré sa na tvorbe podieľajú. Nie je to nič ľahké, človek si to uvedomí, až keď vidí, ako sa také dielo tvorí.“

Na scenári, inšpirovanom románom Slúžka Hany Lasicovej, pracovala Solčanská takmer sedem rokov. Rozpráva príbeh žien, o ktorých rozhodujú muži, o romantickom vzťahu, ktorý aj dnes vzbudzuje vášne. „Film bol nedávno podporený zo zdrojov významného európskeho filmového fondu Eurimages, čo predstavuje garanciu kvality a spoločenského presahu celého projektu,“ dodal Gašparík k snímke, ktorá príde do kín na jeseň 2021.

debata chyba
Viac na túto tému: #zámok #Hana Lasicová #Mariana Čengel Solčanská #Slúžka #Slatiňany