Názor: Tlieska Slovensko nevedomosti?

Už niekoľko rokov beží vo verejnoprávnej televízii zábavná relácia Milujem Slovensko. Licencovaný formát z holandského originálu I love my country, sleduje dnes u nás priemerne pol milióna divákov. Zábavnú šou, ktorá sa vysiela v desiatkach európskych krajín, prijala pred časom naša televízna verejnosť s nádejou. Príťažlivý názov, ľahká zábavná forma s poznatkami o rodnej krajine, sa vnímala ako alternatíva k programom komerčných televízií, najmä k prostoduchým reality šou či Farmám.

10.11.2020 08:43
debata (8)
Upútavka k relácii

Zmyslom súťažných disciplín je uhádnuť meno interpreta či názov skladby, mená známych rodákov či odpovedať na vedomostné otázky z histórie a rôznych oblastí spoločenského života. Vedenie RTVS pripúšťa fakt, že relácia nepatrí k vedomostným súťažiam, aj keď od verejnoprávnej televízie by sa očakávalo, že napriek dominancii zábavy sa podarí priniesť aj nejaké zaujímavé informácie. V atmosfére všeobecného pobavenia sa však zjavne nedarí vniesť a dostatočne spopularizovať vedomosti a poznatky o Slovensku tak, akoby si to tvorcovia možno predstavovali.

Verejnoprávna televízia aj tu potvrdila, že sa nezaobíde bez tzv. celebrít a stavila najmä na známe tváre z komerčných programov, s ktorými ponúka jednoduché rozptýlenie.

Verejnoprávna televízia aj tu potvrdila, že sa nezaobíde bez tzv. celebrít a stavila najmä na známe tváre z komerčných programov, s ktorými ponúka jednoduché rozptýlenie. Ukazuje sa, že k tomu, aby diváci zažili zábavný a súčasne aj poučný piatkový večer, ešte veľa chýba. Zaujímavý námet vedomostného zápasu dvoch tímov celebrít stráca pôvodný obsah a je prekrytý atmosférou povrchnej zábavy…

Predvádzajú krajinu či sami seba?

Dokonca aj známa moderátorka, ktorá vysoko prečnieva svojimi vedomosťami, poľavuje v prostredí zábavy zo svojich nárokov. Duchaplnosť za každú cenu bulvarizuje reláciu a neraz ju posúva do roviny neviazanej silvestrovskej párty. Dlhé minúty osobných bonmotov, vtipných aj menej vtipných prekáračiek, jasot, umelé nadšenie, vyvoláva dojem vlastnej exhibície a mnohí z účinkujúcich pôsobia, akoby nepredvádzali krajinu a jej reálie – ale akoby predvádzali sami seba.

Kameňom úrazu je poznávacia funkcia a problém vzniká vtedy, keď v druhej časti programu dostanú účinkujúci vedomostný test. Tu už protagonisti zjavne ťahajú za kratší koniec. Najmä mladí umelci a herci prejavujú prekvapujúcu neznalosť historicko-spoločenských reálií a niekedy pôsobia, akoby permanentne chýbali v škole…

Pre niektorých otázka, ktoré slovenské mesto je nazývané Malý Rím alebo odkiaľ pochádza Andrej Hlinka, je neriešiteľný rébus.

Pre niektorých otázka, ktoré slovenské mesto je nazývané Malý Rím alebo odkiaľ pochádza Andrej Hlinka, je neriešiteľný rébus. A čo je prekvapujúce, divák by očakával, že neznalosť vyvolá u účinkujúcich rozpaky. Opak je pravdou. Smiech za každú prejavenú neznalosť či chybnú odpoveď začína pripomínať Andrássyho smutne známu reláciu, kde účelovo vyhľadávaní outsideri budili najväčšie pobavenie za svoju nevedomosť či nevzdelanosť… Tu však neznalosť akoby patrila k bontónu… S absenciou vedomostí si mnohí herci, humoristi či speváci ťažkú hlavu nerobia. Akákoľvek neznalosť ich nezaskočí, veď je to zábava a oni sú v nej doma… „show must go on“. Len divák doma si lakonicky povzdychne „toto nevedia?“

Znižovanie latky

Prečo do relácie nepozvať takých hostí, ktorí by o svojej krajine viac – o jej histórii, kultúre a regiónoch. Hostí známych aj neznámych. Takých, pre ktorých potlesk by bol odmenou za vedomosť…

Vedomostná vyprázdnenosť niektorých hviezdnych súťažiacich protagonistov zo šoubiznisu núti scenáristov a dramaturgiu znižovať latku náročnosti a čoraz častejšie obmedzovať povinné otázky z histórie i poznania regiónov a nahradzovať ich témami pre pobavenie adolescentov…

Nechcem tvrdiť, že Slováci nepoznajú svoju krajinu, kultúru a históriu. Ani si nemyslím, že účinkujúce celebrity sú spoločenské autority a sú meradlom našej kultúrnosti. Vynára sa skôr otázka, prečo do relácie nepozvať takých hostí, ktorí by vedomosťami zaujali a ktorí by vedeli o svojej krajine viac – o jej histórii, kultúre a regiónoch. Hostí známych aj neznámych. Takých, pre ktorých potlesk by bol odmenou za vedomosť…

Tam, kde je veľa kriku a veľa smiechu, je málo poznania a málo múdrosti…

© Autorské práva vyhradené

8 debata chyba
Viac na túto tému: #RTVS