Febiofest sa opäť ozýva, do kina prináša špičkové krátke filmy

Po znovuotvorení kín sa Febiofest vracia k divákom v podobe „ozvien“ festivalu. Od dnes do 14. decembra 2020 prinesie na plátno dvadsiatku filmov z kľúčovej programovej sekcie Febiofestu – V strede Európy. Medzinárodná súťaž sa odohrá v bratislavskom Kine Lumière.

11.12.2020 09:00
Sh t Happens Foto: ,
Animovaný kraťas Sh_t Happens má šancu dostať sa do úzkeho výberu nominácií na Oscara. Vidieť ho môžete v kine vrámci Ozvien Febiofestu.

Diváci tak dostanú jedinečnú príležitosť vidieť zaujímavé krátke hrané, dokumentárne, animované a experimentálne filmy zo stredoeurópskeho regiónu, ku ktorým by sa inak pravdepodobne nedostali. Súťaž tvorí už tradične 20 titulov, prihlásených bolo tento rok viac než 200 snímok. Štyri bloky filmov budú doplnené osobnými uvedeniami programového tímu Febiofestu.

Publikum sa môže tešiť na animované filmy, ktoré majú za sebou už bohatú festivalovú púť ako napríklad slovenský film Sh_t Happens Michaely Mihályiovej a Davida Štumpfa, ktorý bude reprezentovať Slovensko v boji o nominácie na Oscara 2021. A o hlavnú trofej Febiofestu sa bude uchádzať aj Dcera, ktorá v susednom Česku vyvolala senzáciu po tom, čo získala tento rok nomináciu na Oscara.

Medzi krátkymi dokumentami sa nájdu filmy ako Moja pekná krajina, zaznamenávajúci nárast radikalizmu a extrémistickej strany v Poľsku alebo český V Kyjevě se nestříli, ktorý mapuje ukrajinskú spoločnosť po ozbrojenom konflikte v roku 2014.

Vo výbere hraných filmov diváci uvidia mrazivú snímku Hra o dvoch tínedžeroch, ktorí sa rozhodnú spáchať samovraždu v priamom prenose alebo maďarskú drámu Banality, nakrútenú na jeden dlhý záber, inšpirovanú tragickými udalosťami na bostonskom maratóne v roku 2013.

Vo výbere nemožno zabudnúť ani na experimenty – napríklad na nový film Thorax od jedného z najvýznamnejších autorov súčasnej rakúskej experimentálnej scény Siegfrieda A. Fruhaufa či klip skupiny Čisté tvary Prelomiť vlny v réžii Andreja Kolenčíka, autora tohtoročného festivalového spo­tu.

Medzinárodná porota rozhoduje online v zostave expertov z Nemecka (Katharina Stumm), Slovinska (Peter Cerovšek) a Portugalska (Fernando Vasquez). Popri medzinárodnej a študentskej porote sa do hodnotenia súťažných filmov môžu zapojiť aj diváci so svojimi hlasmi, ktoré odovzdajú priamo v kine po projekcii.

Oficiálne vyhlásenie víťazov súťaže sa uskutoční 14. decembra 2020 cez sociálne siete po premietaní posledného súťažného bloku. Zároveň z divákov, ktorí sa zapoja do hlasovania vyžrebujeme dvoch, ktorí získajú od festivalu cinepassy na budúci rok a ďalšie filmové ceny.

V rámci aktuálnych Ozvien Febiofestu premietne Kino Lumière aj ďalšie filmy z programu festivalu – Roman Polanski v novinke Dôstojník a špión, ocenenej francúzskymi národnými filmovými cenami César, rozoberá slávnu Dreyfusovu aféru, ktorá otriasla francúzskom v roku 1894 a predznamenala zničujúci antisemitizmus 20. storočia.

Tematicky súvisiaca a v dnešnej dobe mimoriadne dôležitá je aj novinka Alejandra Amenabara Kým sa skončí vojna, kde popredný španielsky intelektuál nedokáže rozpoznať blížiacu sa Frankovu diktatúru a nevedomky jej pomáha prevziať moc v krajine. Film Dospeláci v miestnosti velikána svetového filmu Costa-Gavrasa zas priblíži udalosti v Grécku z roku 2015, keď sa tunajšia ekonomika dostala do najväčšej krízy.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy
debata chyba
Viac na túto tému: #Febiofest #Roman Polanski