Film Mlčanie je príbehom účastníka SNP

V kinosále Múzea SNP v Banskej Bystrici sa v utorok konala premiéra filmu Mlčanie, ktorý nakrútili podľa životného príbehu jedného z mála žijúcich účastníkov Povstania, 92-ročného Banskobystričana Vladimíra Strmeňa.

16.12.2020 06:00
Vladimír Strmeň Foto: ,
Vladimír Strmeň sa do Povstania zapojil už ako 17-ročný.
debata

„V koprodukcii s Múzeom SNP vznikol film, ktorý vzdáva hold všetkým, ktorí neboli ticho. Jedným z nich bol aj Vlado Strmeň. Na ploche 23-minútového filmu sa režisérovi Jurajovi Štepkovi a jeho tímu podarilo filmovým jazykom zachytiť viaceré Vladove spomienky, či išlo o opis sanatória, odchod do Povstania alebo vypálenie obce Kalište,“ priblížil generálny riaditeľ Múzea SNP Stanislav Mičev.

Televízna premiéra v RTVS je naplánovaná na máj budúceho roka.

Minister obrany Jaroslav Naď v utorok v Banskej Bystrici prekvapil Strmeňa, a to povýšením do vojenskej hodnosti nadporučík. Dekrét o povýšení mu spolu s výložkami a osobným poďakovaním odovzdal v priestoroch Múzea SNP, kde sa uskutočnila premiéra filmu.

Ak si niekto zaslúži povýšenie, podľa Naďa sú to hrdinovia bojov za našu slobodu, akým je i Strmeň.

„Bojoval za našu vlasť a národ v SNP už ako 17-ročný. Každý deň čelil možnej smrti, pričom počas svojho partizánskeho pôsobenia ho ťažko zranili. Po všetkom, čo prežil, mu patrí obrovský rešpekt a úcta za to, že aj napriek trpkým spomienkam má dodnes silu o nich hovoriť aj s mladou generáciou a naozaj aktívne šíriť veľmi dôležitú osvetu,“ vyzdvihol šéf rezortu obrany.

Podľa jeho slov je nadporučík Strmeň okrem iného inšpiráciou v oblasti odhodlania obmedziť svoje pohodlie v prospech dobra spoločnosti i v aktuálnej, aj keď nie vojnovej, no predsa náročnej dobe pandémie.

debata chyba
Viac na túto tému: #film #SNP #Vladimír Strmeň