Zomrel herec Ladislav Mrkvička, známy zo seriálu Dobrá voda či z majora Zemana

28.12.2020 10:06
Starici
Ladislav Mrkvička ako Tonda vo filme Staříci z roku 2019, kde si zahral po boku Jiřího Schmitzera. Autor:

Umelec trpel Parkinsonovou chorobou, ktorá mu už nedovoľovala pracovať.

Vo veku 81 rokov zomrel po dlhej chorobe český herec Ladislav Mrkvička. Umelec trpel Parkinsonovou chorobou, ktorá mu už nedovoľovala pracovať.

Svoju divadelnú kariéru herec spojil najmä s pražským Divadlom Na Zábradlí, kde účinkoval napríklad v adaptácii Bratov Karamazovcov či dramatizácii Príliš hlučnej samoty Bohumila Hrabala. Do Národného divadla nastúpil začiatkom 90. rokov a účinkoval tam napríklad v predstaveniach Jak se vám líbí, Mirandolína, Peer Gynt, Idiot alebo Rómeo a Júlia. Ďalej však hosťoval aj na iných scénach, vrátane Divadla Bez zábradlí či Divadla Na Fidlovačce.

Pred kamerou začínal Mrkvička už detskými úlohami a neskôr na seba upozornil vo filme Atentát (1964), kde stvárnil postavu inšpirovanú výsadkárom Jozefom Gabčíkom. Nasledovali snímky Bloudění (1965), Hotel pro cizince (1966), Metráček (1971) alebo Dostih (1981). Popularitu si získal ako policajt Stejskal v obľúbenom seriáli 30 prípadov majora Zemana (1974 – 1979) a tiež ako Janýr v sérii Dobrá voda (1982). K jeho posledným postavám patril Emil Kintzl zo seriálu Policie Modrava (2015 – 2019).

Presadil sa aj v rozhlase a dabingu, pričom si vyslúžil i cenu Františka Filipovského za celoživotné majstrovstvo.

Posledná filmová úloha Ladislava Mrkvičku bola postava Antonína vo filme Staříci, kde hral po boku Jiřího Schmitzera.

Jeho poslednou filmovou rolou je Antonín zo snímky Staříci (2019), kde si zahral spolu s Jiřím Schmitzerom a obaja si vyslúžili filmové ceny Český lev. V tom istom roku si Mrkvička prevzal aj činohernú Cenu Thálie za celoživotné majstrovstvo.

Ladislav Mrkvička s
		Milenou Steinmasslovou
		vo...
Ladislav Mrkvička s
		Milenou Steinmasslovou
		vo...
+3Ladislav Mrkvička ako
		Tonda vo filme Staříci
		z...
Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#úmrtie #Ladislav Mrkvička
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku