Cyklus Slovenský panteón pokračuje dokumentom o Antonovi Srholcovi

RTVS začína od nedele (10.1.) s vysielaním nových dokumentov z cyklu Slovenský panteón. Verejnoprávna televízia prinesie každý týždeň na obrazovky Jednotky príbehy osobností, ktoré formovali dejiny Slovenska. Prvá tohtoročná časť cyklu je venovaná Antonovi Srholcovi a RTVS ju odvysiela o 20.30 h.

08.01.2021 14:00
Anton-Srholec-zaber-z-cyklu-Slovensky-panteon-R... Foto:
Doku-drámy z cyklu Slovenský panteón v sebe spájajú hrané scény, moderátorský komentár Štefana Chrappu a vyjadrenia významných slovenských historikov.
debata

Dôvodom je výročie úmrtia Antona Srholca, od ktorého vo štvrtok uplynulo päť rokov. Kvôli svojmu presvedčeniu a povahe musel Srholec už od pomerne nízkeho veku čeliť nemalým prekážkam. Komunisti mu bránili v štúdiu, dostal sa do väzenia a následne aj do uránových baní.

Jeho postavu stvárnil Marko Igonda a v záverečných scénach Srholcov mladší brat Michal. Nakrúcanie prebiehalo aj na autentických miestach ako napríklad v Srholcovej rodnej Skalici, Velehrade, Justičnom paláci, ale aj v resocializačnom zariadení RESOTY, ktoré založil. Filmári zavítali aj do povodia rieky Morava v Devínskej Novej Vsi či do kláštora františkánov v Bratislave.

RTVS postupne každú nedeľu v hlavnom vysielacom čase odvysiela dokumenty o Jurajovi Jánošíkovi, ktorého stvárni herec Juraj Bača, o Ľudovítovi Štúrovi, ktorého hrá Ján Ďuriš či o Jozefovi Gabčíkovi v podaní Michala Režného. Každú nedeľu zároveň Jednotka po odvysielaní dokumentu uvedie aj tematicky nadväzujúci film.

Dokumenty v sebe spájajú hrané scény, moderátorský komentár Štefana Chrappu a vyjadrenia významných slovenských historikov. Príbehovou líniou prevedie divákov hlas Dušana Jamricha.

Prvú časť dokumentárneho cyklu priniesla Jednotka divákom pri príležitosti osláv 140. výročia narodenia generála Milana Rastislava Štefánika v júli minulého roka.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #Anton Srholec #Slovenský panteón