Slovenské dokumenty uvidia aj Francúzi

14.01.2021 15:00

Francúzsky festival dokumentu FIPADOC predstaví aj slovenské filmy. Medzi 16 snímkami z regiónu V4 budú Slovensko zastupovať Dobrá smrť (2018) Tomáša Krupu a Kapela (2018) Ladislava Kaboša.

Trailer k filmu Kapela o chlapcoch, ktorí sa rozhodli zmeniť svoj život

Medzinárodný festival dokumentárneho filmu FIPADOC Biarritz vo Francúzsku bude mať tento rok špeciálny fokus na krajiny Vyšehradskej štvorky. Premietne 16 filmov z regiónu V4, Slovensko budú zastupovať snímky Dobrá smrť (2018) Tomáša Krupu a Kapela (2018) Ladislava Kaboša.

Tvorcovia dokumentu Dobrá smrť s hrdinkou...
Tvorcovia dokumentu Dobrá smrť s hrdinkou príbehu Janette Butlinovou. Autor: HAILSTONE

Termín podujatia je z protipandemických opatrení presunutý na neurčito, Industry Days sa však uskutočnia on-line od 18. do 22. januára. „Na podujatí sa predstavia dva slovenské pripravované projekty a na sprievodných diskusiách sa zúčastní viacero slovenských tvorcov a producentov,“ informovala Simona Nôtová, tlačová tajomníčka Slovenského filmového ústavu (SFÚ).

Špeciálny fokus festivalu FIPADOC na krajiny V4 má podporiť spoluprácu medzi filmovým priemyslom vyšehradských krajín a Francúzska. „Vyšehradský fokus je špeciálne vytvorený program pre najbližší ročník festivalu vrátane jeho koprodukčného Industry Days,“ hovorí Tomáš Hudák z Národného kinematografického centra SFÚ.

Dodáva, že podujatie vďaka samostatnej sekcii venovanej vyšehradským krajinám predstaví dokumentárne filmy z regiónu početnému francúzskemu publiku: „Vytvorí možnosti pre spoluprácu, podporí kreativitu regiónu a pomôže dokumentárnym projektom z regiónu získať finančnú podporu. Industry Days zas ponúknu priestor pre dialóg o rozpracovaných dokumentárnych filmoch medzi regiónom a zvyškom sveta a pomôžu vytvoriť vzájomné dlhotrvajúce vzťahy.“

Trailer k filmu Dobrý smrť

V špeciálnom fokuse bude Slovensko zastupovať oceňovaný film režiséra Tomáša Krupu Dobrá smrť, ktorý sa zaoberá spoločensky citlivo vnímanou témou eutanázie. Premietnu aj film Kapela z dielne Ladislava Kaboša, príbeh o hudobníkoch z Veľkej Lomnice a ich kapele Gypsy Band Lomnické Čháve, ktorá vznikla v ťažkých sociálnych podmienkach rómskej osady na východnom Slovensku. „Film bol zároveň vybraný aj do súťažnej festivalovej sekcie Musical Documentary. Oba filmy sa na festivale premietnu v náhradnom termíne, ktorý jeho zástupcova zatiaľ nespresnili, účasť filmov v programe však potvrdili,“ poznamenala Nôtová.

V rámci januárových on-line aktivít festivalového podujatia Industry Days sa predstavia dokumentárne projekty Musíme prežiť Tomáša Krupu a Velvet Generation Ivany Hucíkovej. Témou nového Krupovho filmu je klimatická kríza. „Sleduje v ňom dramatické osudy ľudí z oblastí, kde sa najvýraznejšie prejavuje vplyv globálneho otepľovania a hrozí tam zánik života. Námetom Hucíkovej projektu je obraz hľadania identity súčasných mladých ľudí, ich hodnotového zakotvenia a miesta v spoločnosti na pozadí vznikajúcej ballroomovej subkultúry v Českej republike a na Slovensku,“ priblížila Nôtová. Dodala, že on-line sa uskutoční aj viacero diskusií, ktoré filmovým profesionálom z celého sveta predstavia dokumentárnu tvorbu a filmové prostredie krajín V4. Na diskusiách sa zúčastní aj režisér a producent Peter Kerekes s témou Historické dokumentárne filmy či kameraman a fotograf Martin Kollár s témou Inovatívne dokumentárne filmy.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#dokument
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku