Sfalšovaný obrázok: Simpsonovci útok na Kapitol nepredpovedali

Stovky ľudí zdieľali na sociálnej sieti obrázok, ktorý údajne zobrazuje postavu z animovaného seriálu Simpsonovci v klobúku s rohami pred americkým Kapitolom s tvrdením, že jeho autori predpovedali nepokoje spôsobené priaznivcami prezidenta Donalda Trumpa zo 6. januára tohto roku.

16.01.2021 16:00
debata (1)

Tvrdenie je však zavádzajúce. Obrázok niekto graficky upravil, nepochádza zo žiadnej epizódy Simpsonovcov, čo potvrdil aj jeden z producentov seriálu.

Obrázok 7. januára zdieľala facebooková stránka Fľuska. Rovnaký príspevok sa o pár hodín objavil aj na stránke Yebo.

Na ľavej strane obrázku je fotografia Jakea Angeliho, podporovateľa Donalda Trumpa, ktorý sa stal jednou z hlavných tvárí útoku na americký Kongres zo 6. januára. Na pravej strane obrázku bolo vidieť školníka Willieho, postavu z populárneho amerického animovaného seriálu Simpsonovci, ktorý vyzerá tak, že má na sebe podobné oblečenie a tetovanie ako Angeli.

Fľuska zdieľala obrázok s tvrdením, že Simpsonovci znova predpovedali budúcnosť, čím odkazovala na rozšírené chýry, podľa ktorých seriál Simpsonovci predpovedá budúce udalosti. Obrázok školníka Willieho v čiapke s rohami podobnej tej, ktorú má Angeli, však sfalšovali.

Agentúra AFP dohľadala pôvodný obrázok Willieho na stránke Fandom, ktorá obsahuje databázu televíznych programov, filmov a hier. Pôvodný obrázok Willieho AFP našla aj na stránke Simpsons Tapped Out, mobilnej hry založenej na televíznom seriáli.

Aj pozadie zavádzajúceho obrázku bolo pravdepodobne prevzaté z jednej zo scén seriálovej epizódy Mr. Lisa goes to Washington, v českom preklade: Líza na stopě zlořádu.

Dodatočným reverzným vyhľadávaním našla AFP aj pôvodný promo obrázok, z ktorého vystrihli časť hlavy postavy Lízy, ktorá sa nachádza v ľavom dolnom rohu obrázku zo zavádzajúceho príspevku. K dispozícii je napríklad na stránke Fandom.

Skutočnosť, že ide o zmanipulovaný obrázok, potvrdil 7. januára na Twitteri aj Matt Selman, jeden zo scenáristov a producent seriálu Simpsonovci.

Tvorcom kresleného seriálu sa v minulosti naozaj viackrát podarilo odhadnúť udalosti, ktoré sa neskôr stali – napríklad už v roku 2000 odvysielali epizódu, kde sa stal americkým prezidentom Donald Trump – teda 16 rokov predtým, ako ho do tej funkcie zvolili.

Na druhej strane však obľúbenému seriálu často podsúvajú proroctvá, ktoré sú vymyslené. Napríklad o tom, že predvídali pandémiu koronavírusu.

1 debata chyba
Viac na túto tému: #hoax #Simpsonovci #animovaný seriál