Film Krajina ve stínu má 15 nominácií na Českého leva. Na Slovensko príde až po otvorení kín

Neuveriteľných 15 nominácií na Českého leva a päť na Ceny českej filmovej kritiky – taká je aktuálna bilancia filmu režiséra Bohdana Slámu Krajina ve stínu, ktorý sa týmto v Česku zaradil na špičku kvalitných filmov minulého roka.

20.01.2021 15:00
Krajina-ve-stinu plagat-WEB Foto:
Film Krajina ve stínu získal už ocenenie za filmový plagát.
debata

V oboch prestížnych oceneniach snímka figuruje aj v najvyššej kategórii – Najlepší celovečerný film. Na najlepšieho herca v hlavnej úlohe je nominovaný slovenský herec Csongor Kassai. Úspešný česko – slovenský film mal už dva termíny slovenskej premiéry, ten tretí, snáď posledný, príde po otvorení kín.

„Úspech filmu, ktorý prišiel s nomináciami na Českého leva a pred tým na Ceny českej filmovej kritiky nás mimoriadne potešil, aj keď z pozície slovenských koproducentov sme dôverovali jeho kvalitám už od začiatku. Naša spoločnosť sa chce popri komerčných filmoch venovať aj divácky náročnejším, umeleckým titulom. Potvrdenie, že práve Krajina ve stínu takým filmom je, prišlo aj cez aktuálnu správu o spomínaných nomináciách,“ povedal Peter Neveďal zo spoločnosti Filmpark production, ktorý spolu so Silviou Učňovou Kapustovou film koprodukoval.

Tá ako riaditeľka distribučnej spoločnosti Filmtopia, ktorá prinesie film do našich kín, upozorňuje, že snímka vstúpi do všetkých slovenských kín až po tom, čo to pandemická situácia dovolí, a tieto priestory sa opäť otvoria.

Slámova novinka mala slovenskú predpremiéru na Medzinárodnom filmovom festivale Cinematik 2020.

Čierno-biela snímka Krajina ve stínu je... Foto: Bontonfilm
Krajina ve stinu 2 Čierno-biela snímka Krajina ve stínu je nakrútená na klasický pás. Zaznamenáva skutočný príbeh zo spoločných československých dejín.

Film získal 15 nominácií na Českého leva, čo je najvyšší počet. Krajina ve stínu sa bude o ocenenie uchádzať v kategóriách: Najlepší celovečerný film, Najlepšia réžia, Najlepšia herečka a najlepší herec v hlavnej aj vo vedľajšej úlohe, Najlepší scenár, kamera, strih, zvuk, hudba, scénografia, kostýmy, masky, Najlepší filmový plagát. V poslednej uvedenej kategórii – za českú verziu plagátu – film už cenu získal.

Víťazi budú známi 6. marca 2021. Presne o mesiac skôr, 6. februára 2021 sa zverejnia výsledky Ceny českej filmovej kritiky, tam má Krajina ve stínu šancu v piatich kategóriách: Najlepší film, Najlepšia réžia, scenár, Najlepšia herečka a Audiovizuálny po­čin.

Krajina ve stínu je prvý historický film Bohdana Slámu. Čierno-biela snímka, nakrútená na klasický pás, zaznamenáva skutočný príbeh; je kronikou toho, ako sa pokojné medziľudské vzťahy v malej obci v pohraničí premenia, keď okolo prejde veľká história.

Ide o dôležitú kapitolu zo spoločných československých dejín z obdobia 30. až 50. rokov minulého storočia. Sláma spolu so scenáristom Ivanom Arsenjevom zobrazil tému filmu originálne, pričom sa opierali o doposiaľ nezaznamenané historické udalosti. Výpravná dráma poukazuje na to, čo dokáže páchať človek na človeku, čo je aktuálne aj v súčasnosti.

Vo filme účinkujú: Magda Borová, Csongor Kassai, Stanislav Majer, Zuzana Kronerová, Agi Gubíková, Petra Špalková a ďalší.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #Bohdan Sláma #Český lev #Krajina ve stínu